Dziś w szkole było straszliwie, nauczyciele nie mogli rozpoznać niektórych uczniów! Wyglądaliście straszliwie..., a najbardziej strasznie wygladali:
I miejsce Oliwia Ślusarska klasa I
II miejsce Piotr Dzieżyk klasa VI
III miejsce Wiktor Załęski klasa I
Wyróżnienie- Alicja Pałka klasa II, Sonia Zuzelska klasa III, Dagmara Krakowska klasa 0, Kacper Kozłowski klasa III
„Hazard? Nie daj się wciągnąć!” to akcja edukacyjna Krajowej Administracji Skarbowej skierowana m.in. do uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych.
29 października 2024 r. uczniowie kl. VII i VIII naszej szkoły brali udział w zajęciach profilaktycznych poświęconych zagrożeniu hazardem ukrytym w grach komputerowych.
Podczas zajęć młodzież dowiedziała się:
• czym jest nielegalny hazard i jakie mogą być skutki uczestniczenia w takich grach
• jakie są zagrożenia wynikające z hazardu, w tym z pozornie bezpiecznych gier internetowych
• jakie są skutki uzależnień od hazardu
Materiały edukacyjne można obejrzeć tu:
https://youtu.be/_RqZVFnSjwM?si=TnUrP69Y0lryWXSr
B.O.
Z okazji Światowego Dnia Zwierząt, który co roku jest obchodzony w październiku, w naszej szkole tradycyjnie odbyła się zbiórka karmy dla bezdomnych psów i kotów.
Celem wydarzenia było zwrócenie uwagi społeczności uczniowskiej na los bezpańskich czworonogów oraz wyrabianie postawy altruizmu, ofiarności i szacunku dla żywych stworzeń.
Naszym działaniem było zebranie karmy, którą przekazaliśmy osobom charytatywnie opiekującym się okolicznymi bezdomnymi zwierzętami.
Od 7 do 29 października uczniowie i nauczyciele przynosili chrupki oraz konserwy dla psów i kotów. W sumie zebraliśmy prawie 43 kg karmy - w tym ok.21 kg dla kotów i prawie 22 kg dla psów.
Na pewno dokarmiane zwierzaki wymiauczą i wyszczekają „DZIĘKUJEMY” :)
B.O.
28-29 października w naszej szkole odbył się matematyczny konkurs dla klas I-III "Fenek".
Wydarzenie miało na celu rozwijanie umiejętności matematycznych i logicznego myślenia.
W konkursie wzięło udział 24 uczniów, którzy rywalizowali w swoich kategoriach wiekowych.
Zadania były różne na poziomie każdej klasy- dodawanie, odejmowanie, rozwiązywanie prostych równań i zadań.
Wszyscy pracowali w skupieniu, a po konkursie mówili, że zadania nie były trudne.
Okaże się. Przed nami regulaminowe 3 miesiące czekania na wyniki:)
Marta K.
rozstrzygnięcie konkursu
Oto nasza dyniowa wystawa. Cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Wśród przyniesionych dyń można było zobaczyć dynie rzeźbione i malowane, małe i duże, dynie w kapeluszach i w okularach, dynię zjadającą małą nóżkę, dynię wampira. Pomysłowości uczniów nie było końca 🙂
Nic dziwnego, że głosujący stanęli przed trudnym zadaniem, wyboru najbardziej pomysłowej dyni.
Wszystkie dynie były cudowne, przyznano miejsca:
I miejsce- Hania S. z kl.III,
II miejsce- Julka A. z klasy I i Alicja P. z klasy II,
III miejsce- Maja D. z klasy V i Oliwia P. klasa IV z Alanem kl. 0
Wyróżnienie- Lilla G.kl. I, Leon G., kl. III i Zuzanna K. klasa IV
M. K.
📣 👉 23 i 24.10.2024r. spotkania edukacyjne podczas Warmińsko-Mazurskiego Tygodnia Kariery 2024 ❝𝐄𝐊𝐎-𝐊𝐀𝐑𝐈𝐄𝐑𝐀❞, przeprowadzili doradcy zawodowi z Powiatowego Urzędu Pracy w Mrągowie: pani Aleksandra Spirydon oraz pani Izabela Kamińska-Poterucha.
Zajęcia odbyły się z dziećmi w oddziałach przedszkolnych „MISIE” i „ŻABKI”. Hasłem przewodnim spotkania było „𝙆𝙨𝙯𝙩𝙖ł𝙩𝙤𝙬𝙖𝙣𝙞𝙚 𝙥𝙤𝙨𝙩𝙖𝙬 𝙚𝙠𝙤𝙡𝙤𝙜𝙞𝙘𝙯𝙣𝙮𝙘𝙝 𝙤𝙙 𝙣𝙖𝙟𝙢ł𝙤𝙙𝙨𝙯𝙮𝙘𝙝 𝙡𝙖𝙩”.
🙋♀️🙋🙋♂️ Dzieci podczas zajęć miały możliwość pogłębienia świadomości ekologicznej i wrażliwości związanej z poczuciem odpowiedzialności za stan środowiska przyrodniczego. Podczas zajęć w grupie dzieci potrafiły wytłumaczyć, dlaczego trzeba wyrzucać śmieci do kosza, prawidłowo potrafiły je posegregować do odpowiednich pojemników. Podczas zajęć omówiono także prawidłowe zachowanie w lesie, parku czy we własnym gospodarstwie.
W warsztatach zawodoznawczych udział wzięli także uczniowie klasy VII oraz VIII. Dla nich tematem wiodącym było „Znaczenie ekologii w projektowaniu kariery zawodowej”
Celem nadrzędnym tych zajęć było uświadomienie uczniom znaczenia i wpływu ekologii na planowanie kariery zawodowej.
☘️ 🍀 🎍 🍃 🍂 🍁 🍄 Ekologiczna transformacja gospodarki i społeczeństwa rewolucjonizuje rynek pracy i wytwarza zapotrzebowanie na nowe umiejętności w różnych sektorach i zawodach. Jednym z głównych celów edukacji jest więc dopasowanie aspiracji poszczególnych osób i umiejętności do możliwości na rynku pracy. Rozwijając własne kariery, ludzie powinni pamiętać o szansach przyszłych pokoleń i ich możliwościach zaspokojenia swoich potrzeb.
B.O.
23 października odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania na ucznia klasy I
To tradycja, która symbolizuje włączenie pierwszoklasistów w poczet uczniów naszej szkoły.
Ceremonia rozpoczęła się od powitania pierwszoklasistów oraz ich rodziców przez dyrekcję szkoły. Następnie część artystyczną poprowadzili uczniowie klasy III, witając nowych uczniów i robiąc im test wiedzy na ucznia szkoły w Marcinkowie. Pierwszoklasiści zdali sprawdzian wyśmienicie, odpowiadając na wszystkie pytania, śpiewając piosenki i recytując wiersze.
Po złożeniu ślubowania przyszedł czas na symboliczne pasowanie. Każdy pierwszoklasista został wprowadzony w poczet uczniów przez pana wójta i dyrektora szkoły. Wszyscy otrzymali także medal ucznia Szkoły w Marcinkowie oraz pamiątkowe książki i słodycze.
Był to dzień pełen wzruszeń, radości i nowych doświadczeń, które na pewno na długo zostaną w pamięci naszych pierwszoklasistów.
Gratulujemy nowym uczniom i witamy ic w naszej szkole!
M.K.
Dnia 21.10.2024 r. uczniowie klasy II i III, Szkoły Podstawowej w Marcinkowie, wybrali się na zajęcia lekcyjne do Nadleśnictwa w Mrągowie. Zajęcia prowadziła p. Gabriela Ulewicz. Uczniowie poznali strukturę lasów naszego regionu oraz różne gatunki drzew i krzewów. Rozpoznawali zwierzęta zamieszkujące leśne tereny. W ramach zajęć praktycznych, uczniowie mieli wykonać pracę plastyczną - kolaż z obrazków z gazet- przedstawiającą różne lasy i zwierzęta je zamieszkujące. Wszyscy uczniowie pracując w grupach, wykonali zadanie wzorowo, a potem zaprezentowali swoje dzieła.
Idea „Dnia Papieskiego” narodziła się po pielgrzymce Ojca Świętego Jana Pawła II do Polski w 1999 r. Jego obchody na stałe związały się z niedzielą poprzedzającą 16 października, a więc dzień wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Podczas Dnia Papieskiego pochylamy się co roku nad jednym z aspektów nauczania Jana Pawła II. Zgłębiając to, co mówił do nas nasz Wielki Rodak, przypominamy sobie jego niezwykłe życie i dziękujemy Bogu za jego osobę.
Tegoroczne obchody odbywają się pod hasłem:
„Jan Paweł II. Ewangelia starości i cierpienia”.
Z tej okazji w bibliotece szkolnej została zorganizowana wystawa poświęcona postaci Jana Pawła II, przedstawiająca jego dzieciństwo, drogę do kapłaństwa i wybór Karola Wojtyły na papieża oraz dokonania Ojca Świętego w czasie sprawowania przez przeszło 27 lat pontyfikatu na Stolicy Piotrowej.
Podczas lekcji religii uczniowie mieli możliwość poznać bliżej postać Jana Pawła II oglądając film biograficzny. Następnie rozmawiali o tym, jaki był Ojciec Święty, co mówił o Bogu, miłości, odpowiedzialności, odwadze oraz służbie drugiemu człowiekowi.
W rozmowach ze starszymi uczniami naszej szkoły poruszono również tematykę starości i cierpienia, a co za tym idzie pomocy tym, którzy potrzebują wsparcia w chorobie, czy samotności. Szczególnie podkreślano tu fakt, że starość nie wyklucza nikogo z życia społecznego.
Jako podsumowanie katechez, uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę rozwiązując quiz na temat Jana Pawła II.
„Bo nauczyciel jest kapitanem,
co na okręcie dookoła świata
Płynie wraz z nami przez szkolne lata”
Dnia 11.10.2024 r. w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
Młodzi artyści klasy II i III piosenką i słowem uświetnili ten wyjątkowy dzień w roku szkolnym. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku nauczycieli i pracowników obsługi. Uczniowie docenili i podkreślili swoją wdzięczność za codzienny trud, poświęcenie, czujność i troskę o dobro wychowanków.
Miedzynarodowy projekt, czyli jak pierwszaki poznają literki
27 września odbyły się w naszej szkole wybory do Prezydium Samorządu uczniowskiego, które przyciągnęły uwagę wszystkich uczniów. Atmosfera była pełna emocji, a każdy miał szansę na wyrażenie swojego głosu i wyboru przyszłych przedstawicieli. Wszyscy byliśmy odświętnie ubrani.
W tygodniu poprzedzajacym wybory, kandydaci prezentowali się w kalsach, z zapałem przedstawili swoje programy i pomysły na rozwój samorządu. Uczniowie obiecywali, że będą się starali o lepsze warunki nauki, organizację ciekawych wydarzeń oraz różnorodne inicjatywy, które z pewnością umilą czas wszystkim uczniom.
Dziś nadszedł czas na głosowanie, które przebiegło sprawnie i bez zakłóceń. Każdy uczeń miał możliwość oddania swojego głosu w tajnym głosowaniu, co sprawiło, że cała akcja nabrała jeszcze większego znaczenia. Kto nie marzył o tym, by mieć wpływ na to, co się dzieje w szkole?
Po zakończeniu głosowania i zliczeniu głosów nastał czas na ogłoszenie wyników. Nowym przewodniczącym samorządu uczniowskiego został [imię i nazwisko], który obiecał, że będzie pracował na rzecz całej społeczności szkolnej. W skład prezydium weszli również [imię i nazwisko] jako wiceprzewodniczący oraz [imię i nazwisko] jako sekretarz.
Wybory do Prezydium Samorządu uczniowskiego zakończyły się wielkim sukcesem! Uczniowie wykazali się zaangażowaniem i chęcią wpływania na życie szkoły. Nowe władze samorządu uczniowskiego z pewnością podejmą ciekawe inicjatywy, które przyczynią się do integracji i poprawy atmosfery w naszej szkole. Gratulujemy wszystkim kandydatom oraz nowym członkom prezydium!
W wyniku głosowania do Prezydium Samorządu Uczniowskiego weszli:
Powołano także przewodniczących sekcji:
Sekcja sportowa- Pryhazniuk Ruslan
Sekcja dyżurów- Chlubicka Lena
Sekcja redakcyjna- Kaliszewska Gabriela
Sekcja sanitarna- Banaś Oliwia
M.K.
jak z owoców stworzyliśmy dzieło sztuki:)
W piatek, 27 września, w kalsie I odbyły się warsztaty zdrowego żywienia. Uczniowie z entuzjazmem wzięli się za przygotowywanie pysznych koktajli owocowych i sałatki owocowej, a przy okazji odkryli, że zdrowe jedzenie może być naprawdę pyszne!
Owoce są superbohaterami naszej diety, mają więcej witamin niż niejeden superbohater ma mocy!
Po tym motywującym wstępie, uczniowie ruszyli do działania.
Co robiliśmy?
Koktajle owocowe: Dzieci wybierały owoce, jakby to były skarby z tajemniczej wyspy – banany, truskawki, kiwi, malinki, borówki... Chwile, gdy każdy wrzucał do blendera swoje ulubione smaki, były niczym wielka owocowa bitwa! Po dodaniu jogurtu nastąpił moment kulinarnej magii, a koktajle wyglądały jak tęczowe eliksiry zdrowia!
Sałatka owocowa: Tu znowu rozpoczęła się wspólna zabawa! Dzieci kroiły owoce, a z każdą przekrojoną mandarynką słychać było okrzyki radości. Kiedy ktoś zaproponował dodanie „jeszcze jednego jabłka”, reszta już myślała o „owocowym mistrzostwie świata”. Powstała sałatka, której kolory mogłyby zawstydzić najbardziej kolorową tęczę!
Na koniec wszyscy zasiedli do degustacji. Okazało się, że każdy koktajl i sałatka miały swoje unikalne smaki, niektóre były tak pyszne, że z powodzeniem można je było sprzedawać w restauracji.
Dzieci z uśmiechami na twarzach zjadły wszystko, udowadniając, że zdrowe jedzenie naprawdę może być smaczne!
Dziękujemy wszystkim za wspólną zabawę i świetne pomysły! Już nie możemy się doczekać kolejnych warsztatów, gdzie może spróbujemy piec ciasta, a może... nie, lepiej zostańmy przy owocach! 🍎
Marta Kulbacka
...czyli jak przetrwać szkolny chaos i pokochać szkołę od pierwszego płomienia:)
24 września odbyło się ognisko integracyjne klasy I, w którym udział wzięli uczniowie, ich rodzice oraz wychowawca i pani, któa prowadzi z ucznaimi zajęcia WF. Spotkanie miało miejsce w Siedlisku, gdzie przybyliśmy na zaproszenie rodziców Julki. Pogoda – ku radości organizatorów – współpracowała.
Spotkanie rozpoczęliśmy serdecznym powitaniem i szybkim przypomnieniem, że szkoła to nie tylko nauka, ale i zabawa. Po chwili wszyscy zasiedli wokół ogniska, gdzie rozpoczęło się prawdziwe pieczenie kiełbasek. Atmosfera szybko stała się gorąca – i to nie tylko od ognia! Pani Fil przygrywała nam na gitarze, wymieniano się doświadczeniami związanymi z pierwszymi tygodniami nauki w szkole.
Nie zabrakło zabaw integracyjnych, które miały na celu lepsze poznanie się dzieci oraz rodziców. Największą popularnością cieszyła się trylotka, która wywołała wiele salw radosnego śmiechu.
Rozmawialismy z rodzicami na temat współpracy i planów na najbliższy rok szkolny. Poruszono kwestie organizacyjne oraz omówiono najważniejsze sprawy związane z edukacją dzieci.
Przy okazji spotkania dziewyczynki z klasy I przygotowały chłopcom niespodziankę z okazji nadchodzącego Dnia Chłopaka, zaśpiewały "Sto lat"i upominki.
Wszyscy uczestnicy zgodnie podkreślali, że spotkanie pomogło nie tylko dzieciom, ale i rodzicom poczuć się częścią szkolnej społeczności. Dzięki wspólnym rozmowom udało się stworzyć miłą, swobodną atmosferę, która sprzyjała nawiązywaniu nowych znajomości.
Spotkanie nie tylko ociepliło relacje (dosłownie i w przenośni), ale też pokazało, że klasa i to grupa pełna energii, entuzjazmu i... kulinarnych talentów! Wszyscy zgodnie stwierdzili, że takie integracyjne wydarzenia są absolutnie niezbędne, bo pozwalają nie tylko lepiej się poznać, ale też odkryć, kto ma najlepsze przepisy na kiełbaski i ciasta, od których uginały sie stoły:)
Dziękujemy wszystkim za udział i zaangażowanie!
ZDJĘCIA W PONIEDZIAŁEK
Marta Kulbacka
20 września 2024r., w słoneczny piątek nasi uczniowie mieli okazję wziąć udział w wyjątkowych warsztatach tanecznych, prowadzonych przez instruktorów z profesjonalnej szkoły tańca. Podczas zajęć uczniowie poznali podstawy różnych stylów tanecznych. Warsztaty były pełne energii, a nasi uczniowie pokazali ogromny zapał i zaangażowanie!
To był nie tylko świetny sposób na rozwijanie swoich pasji, ale również doskonała okazja do integracji i wspólnej zabawy. Czekamy na kolejne taneczne wyzwania!
18 września 2024 r. przedstawiciele mragowskiej policji spotkali sie z dziecmi z kl.0, I,II na zajeciach edukacyjno-profilaktycnych. Temat zajęć to "Bezpieczeństwo w drodze do i ze szkoły". Podczas zajęć praktycznych, dzieci ćwiczyły prawidłowe korzystanie z przejść dla pieszych i rozpoznawanie sygnałów drogowych. Dla bezpieczeństwa wszystkich użytkowników dróg ważne jest prawidłowe poruszanie się po jezdniach i chodnikach oraz znajomość znaków drogowych. Uczniowie zapoznali się z zasadami poruszania siępieszo oraz rowerem po drogach w mieście i na wsi. Fotorelacja pokazuje aktywnośc uczestników spotkania :)
B.O.
Dyrektor Szkoły Podstawowej w Marcinkowie informuje, że od dnia 1 września 2024 r. uległy zmianie zasady dotyczące wpłat za dożywianie uczniów.
Opłaty za dożywianie należy wpłacać tylko przelewem.
Pakiet dokumentów do zapoznania się i stosowania znajdą Państwo w zakładce górnej „STATUT…” pod hasłem „PROCEDURA ORGANIZACJI I PRZEBIEGU DOŻYWIANIA UCZNIÓW”.
Przypominamy, że opłata za żywienie podlega zwrotowi w przypadku zgłoszenia nieobecności dziecka w szkole do sekretariatu, do godziny 8:00 danego dnia.
Dyrektor
Szkoły Podstawowej w Marcinkowie
mgr Ewa Pawłowicz
Drodzy Rodzice! Nie zapominajcie, że edukacja i wychowanie
ZACZYNA SIĘ i MUSI TRWAĆ w domu.