Piątek 27.12.2024

Menu

  • Warsztaty bożonarodzeniowe

    W dniu 19 grudnia w szkole odbyły się warsztaty tworzenia stroików bożonarodzeniowych, zorganizowane przez panie Justynę i Paulinę. W wydarzeniu wzięli udział zarówno dzieci, jak i rodzice, wspólnie tworząc świąteczne dekoracje w miłej atmosferze.

  • Życzenia

  • "Dziadek do orzechów" w OTL

    ...czyli jak zostaliśmy wprowadzeni w świąteczny nastrój i przypomnieliśmy sobie o wielkiej sile marzeń...

    17 grudnia pojechaliśmy do Olsztyńskiego Teatru Lalek na pełen zimowej magii i świątecznej atmosfery lalkowy spektakl, inspirowany klasycznym opowiadaniem, urodzonego w Królewcu, Ernsta Hoffmana.

    W Wigilię Bożego Narodzenia 7-letnia Klara otrzymuje nietypowy prezent od swojego ojca chrzestnego. Dostaje Dziadka do orzechów! Jak się tym bawić? W wyobraźni 7-letniej dziewczynki uruchamiają się kolejne przygody i bitwy, które stoczą Dziadek do orzechów z Królem Myszy a nagrodą będzie pobyt w Cukrowym Królestwie. Zadaniem Klary było odczarowanie swojej zabawki, by mogła stać - tak jak ona - człowiekiem z krwi i kości.

    Spektakl bardzo podobał się naszym uczniom. Zapadła nam w pamięć przemiana Dziadka do orzechów w dzielnego księcia. Była to scena pełna magii, wzmocniona cudowną muzyką, grą świateł i niesamowitych dźwieków. To doświadczenie, które angażuje wyobraźnię, wprowadza w świąteczny nastrój i przypomina o sile marzeń.

    M.K.

     

  • Integracyjny WF, świąteczna misja uczniów

     11 grudnia 2024 roku o godz. 10:00 uczniowie klasy 0 i I wzięli udział Integracyjny WF – Świąteczna Misja Wydarzenie ma na celu promocję aktywności fizycznej oraz integrację dzieci – data nie jest przypadkowa, ponieważ została wybrana blisko Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami. Poprzez wspólne ćwiczenia, zabawę i ruch dzieci będą miały okazję do spotkania się, niezależn?

    Fotorelacja dostępna tu:

    https://www.canva.com/design/DAGZK2uUSf0/j9pBVVd6whJXhJMRAmYP-g/view?utm_content=DAGZK2uUSf0&utm_campaign=designshare&utm_medium=link&utm_source=publishsharelink&mode=preview

    M.K.

  • Poznajemy naukę i pracę, czyli wycieczka zawodoznawcza kl.VII i VIII

    10 grudnia uczniowie kl. VII i VIII uczestniczyli w wycieczce zawodoznawczej do Radia Olsztyn oraz Olsztyńskiego Centrum Nauki Kortosfera.

    Celem wycieczki było poznanie zawodów osób pracujących w tych instytucjach oraz ścieżek kariery prowadzących do zawodów wykonywanych w tego typu placówkach.

    Radio Olsztyn jest regionalną rozgłośnią publiczną. Zasięg tej stacji obejmuje praktycznie całą północno-wschodnią Polskę. Wśród audycji i serwisów są także programy nadawane w językach mniejszości narodowych - ukraińskiej oraz niemieckiej. Poza zwiedzaniem studia nagraniowego, reżyserki, pomieszczeń technicznych i archiwum, uczniowie mogli poznać specyfikę pracy dziennikarza radiowego, reportera, lektora, reżysera dźwięku i akustyka.

    W Kortosferze uczniowie brali udział w zajęciach edukacyjnych pn. Świąteczne Laboratorium. Podczas warsztatów, wykorzystując wiedzę chemiczną, młodzież tworzyła świąteczne aromaty i oglądała powstawanie śnieżynek oraz kryształków lodu.  

    Być może któryś z obecnych ósmoklasistów znalazł zawód dla siebie :)

    Szczegóły wycieczki w fotorelacji.

    B.O.

  • Świąteczny Jarmark

    11 grudnia nasza szkoła wypełniła się magiczną atmosferą Jarmarku Świątecznego.

    Kiermasz zgromadził tłumy uczniów, rodziców, nauczycieli.

    Świąteczne stoiska i atrakcje wyglądały bardzo atrakcyjnie.

    Na pięknie udekorowanych i rozświetlonych stoiskach można było znaleźć rękodzieło wykonane przez uczniów i rodziców, a także pyszne domowe wypieki, przetwory i ozdoby świąteczne. Uczniowie i rodzice sprzedawali pięknie udekorowane pierniki oraz oryginalne bombki, które doskonale będą prezentowały się na choinkach.

    Można było zakupić gorące kakao z piankami, cudne babeczki i rewelacyjne choinki i stroiki.

    Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu naszego Jarmarku Świątecznego.

    Dzięki  zaangażowaniu Rodziców i uczniów udało się uzyskać niezapomnianą, świąteczną energię.

    Już teraz zapraszamy na przyszłoroczną edycję i wszystkim życzymy szczęśliwich, spokojnych i pełnych ciepła Świąt Bożego Narodzenia! 🎄✨

    M.K. 

  • Święty Mikołaj dla Seniora

    Boże Narodzenie coraz bliżej. Z tej okazji, we współpracy z Kołem Gospodyń Wiejskich w Marcinkowie, uczniowie naszej szkoły przygotowali skromne paczki dla miejscowych seniorów. Do paczek z upominkami rzeczowymi dzieci wykonały piękne kartki świąteczne z wpisanymi serdecznymi życzeniami. Przedstawiciele społeczności uczniowskiej odwiedzili adresatów w ich domach i wręczyli tradycyjne upominki zawierające słodkie drobiazgi i ciepłe skarpety wykonane przez członkinie KGW.

    B.O.

  • mikołajki

  • Piłkarskie Mikołajki

    6 grudnia w SP w Szestnie odbyły się Gminne Zawody Mikołajkowe w halową piłkę nożną. Uczniowie naszej szkoły zdobyli II miejsce. Najlepszym bramkarzem turnieju został Franciszek Lipiński. Otrzymał on symboliczną statuetkę najlepszego bramkarza. Z każdej drużyny został wyłoniony najlepszy zawodnik. Najlepszym zawodnikiem z naszej szkoły  był Damian Symołon. W nagrodę otrzymał od Pana Wójta piłkę nożną oczywiście! Wszyscy uczestnicy otrzymali po słodkim Mikołaju. Zawodnikom towarzyszyli również kibice z naszej szkoły, którzy wspierali ich i kibicowali. Na zakończenie turnieju wystąpiły uczennice z naszej szkoły, które zaprezentowały taniec z pomponami :) Turniej dostarczył nam wiele pozytywnych emocji! Serdecznie gratulujemy zawodnikom! Życzymy dalszych sukcesów!

    M. Fil

  • Nie ma kaleki, jest CZŁOWIEK!

    Każdego roku 3 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych.

    Święto zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 1992 r. na zakończenie Dekady Osób Niepełnosprawnych.

    Celem obchodów było przybliżenie społeczności szkolnej problemów osób z niepełnosprawnością.

    W ramach szkolnych obchodów w kl. I-VIII odbywają się zajęcia edukacyjne na temat funkcjonowania w naszym społeczeństwie osób z niepełnosparwnościami. Dla uczniów odbyły się pogadanki i prezentacje informacji dotyczące rodzajów niepełnosprawności oraz potrzeb osób niepełnosprawnych a także praw i systemu wsparcia osób z niepełnosprawnościami. Na korytarzu została wywieszona tematyczna gazetka naścienna miedzynarodowy-dzien-osob-z-niepelnosprawnosciami-gazetka-sy7fbj.pdf

    Obchody Dnia Osób Niepełnosprawnych przypomniały, że niepełnosprawni są wśród nas, że mają takie same potrzeby jak ludzie w pełni sprawni i że chcą być traktowani na równi z pełnosprawnymi osobami.

    Zachęcamy do obejrzenia filmu „Jak się zachować wobec osób z niepełnosprawnościami” https://youtu.be/xFzhGRmdQ-M?si=yZ5cTyGtwjd-DJBO

    oraz filmu dokumentalnego „Zobacz we mnie człowieka! https://youtu.be/qtmAyYoR658?si=-IQNX5tkDpfeIDUU

    Poniższe linki odsyłają do krótkich filmów prezentujących sytuacje codzienne osób z niepełnosprawnościami.

    Wózek to tylko rzecz https://youtu.be/bCfO5Mm-nW0?si=CwCbukC9-SFSCW2D

    Oto dzień Basi https://youtu.be/1SDYCxMwYos?si=QSE9KTUNso0kbBC3

    A tu historia kilku osób https://youtu.be/3lOPqS5tolY?si=iVs9Q8v6y-13Y11c

    B.O.

  • W pracowni Ogniem malowane w Giżycku

  • andrzejki

  • Dzień Pluszowego Misia

    25 listopada obchodzimy Dzień Pluszowego Misia – jedno z najcieplejszych i najbardziej lubianych świąt, które przypomina o magii dzieciństwa i bezwarunkowej przyjaźni, jaką niesie ulubiony pluszowy przyjaciel. Nasi uczniowie świętowali ten dzień w szkole, ucząc sie z ulubionymi pluszakami.

    M.K.

  • "Po Polsce" spektakl teatralny w szkole

    podróże małe i duże

  • 26. Przegląd Teatrów Amatorskich im. Kasi Kowal

    22 listopada uczestniczyliśmy w 26. Przeglądzie Teatrów Amatorskich im. Kasi Kowal. Obejrzeliśmy trzy spektakle w wykonaniu dzieci, Planetę Małego Księcia, legendę o warszawskim Bazyliszku i Kocie Historie. Uczniom najbardziej podobał się występ Teatru Pierwsze Kroki z Pałacu Młodzieży w Olsztynie i ich historia z miauczącymi kotami.

    M.K.

  • 35 lat uchwalenia KONWENCJI O PRAWACH DZIECKA

    35 lat uchwalenia KONWENCJI O PRAWACH DZIECKA

    Najważniejszym aktem prawnym, który określa prawa dziecka, jest Konwencja o prawach
    dziecka. Potocznie nazywa się ją światową konstytucją praw dziecka.

    Dokument ten został uchwalony 20 listopada 1989 roku przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych. Wszystkie 192 kraje, które zdecydowały się ratyfikować ten dokument, zobowiązały się do respektowania i realizowania jego zapisów. Polska uczyniła to w 1991 roku.

    Konwencja zakłada, że dzieci nie są w pełni dojrzałe i na tyle świadome, by same mogły o siebie zadbać, przez co należy im się szczególna opieka i ochrona.

    Najważniejsze zasady, które przyświecały twórcom Konwencji, to: zasada kierowania się zawsze dobrem dziecka oraz zasada równości wobec prawa wszystkich dzieci niezależnie od pochodzenia, koloru skóry czy wyznania.
    Polska była pomysłodawcą stworzenie Konwencji o prawach dziecka, dlatego spoczywa na nas szczególny obowiązek, aby prawa dziecka były w Polsce znane i przestrzegane.

    W poszczególnych klasach odbywały się zajęcia edukacyjne dotyczące znajomości i rozumienia przez uczniów praw dziecka, na korytarzu zawisła gazetka naścienna prezentująca dziecięce wytwory dotyczące konwencji i funkcjonowania praw dziecka w naszym kraju.

    Najważniejszym aktem prawnym, który określa prawa dziecka, jest Konwencja o prawach
    dziecka. Potocznie nazywa się ją światową konstytucją praw dziecka.

    Dokument ten został uchwalony 20 listopada 1989 roku przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych. Wszystkie 192 kraje, które zdecydowały się ratyfikować ten dokument, zobowiązały się do respektowania i realizowania jego zapisów. Polska uczyniła to w 1991 roku.

    Konwencja zakłada, że dzieci nie są w pełni dojrzałe i na tyle świadome, by same mogły o siebie zadbać, przez co należy im się szczególna opieka i ochrona.

    Najważniejsze zasady, które przyświecały twórcom Konwencji, to: zasada kierowania się zawsze dobrem dziecka oraz zasada równości wobec prawa wszystkich dzieci niezależnie od pochodzenia, koloru skóry czy wyznania.
    Polska była pomysłodawcą stworzenie Konwencji o prawach dziecka, dlatego spoczywa na nas szczególny obowiązek, aby prawa dziecka były w Polsce znane i przestrzegane.

    W poszczególnych klasach odbywały się zajęcia edukacyjne dotyczące znajomości i rozumienia przez uczniów praw dziecka, na korytarzu zawisła gazetka naścienna prezentująca dziecięce wytwory dotyczące konwencji i funkcjonowania praw dziecka w naszym kraju.

  • Godzina dla Młodych Głów

    Godzina dla Młodych Głów

    Program Profilaktyczny

    W październiku ruszyła w naszej szkole realizacja programu profilaktycznego Godzina dla Młodych Głów, będącego częścią projektu MŁODE GŁOWY Fundacji UNAWEZA, z którą nasza szkoła współpracuje od roku szkolnego 2022/2023.Godzina dla MŁODYCH GŁÓW jest propozycją odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie wśród uczniów i uczennic, rodziców i nauczycieli na otwartą rozmowę o zdrowiu psychicznym. Program ten zbudowany został przez psycholożki Aleksandrę Kuberską i Martę Jagodzińską z emocjonalia.pl; Weronikę Snoch i Angelikę Frierdrich z Nastoletniego Azylu; Justynę Żukowską-Gołębiewską, psycholożkę, reprezentantkę Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Psychologów oraz przez Sławomira Prusakowskiego, psychologa, wykładowcę z SWPS we Wrocławiu.Program profilaktyczny Godzina dla MŁODYCH GŁÓW ma na celu wsparcie dzieci i młodzieży a także nauczycieli i nauczycielek w działaniach z obszaru profilaktyki zdrowia psychicznego podejmowanych według określonych scenariuszy, których zadaniem jest otwarta rozmowa o zdrowiu psychicznym, w tym wzmocnienie poczucia sprawczości wśród dzieci i młodzieży szkolnej a także pierwsza pomoc psychologiczna oraz higiena cyfrowa i bezpieczeństwo w sieci.Poszczególne zajęcia będą się odbywały przede wszystkim w ramach godzin wychowawczych.Działaniem wstępnym przed realizacją zajęć było wypełnienie przez uczniów kl.IV-VIII anonimowej ankiety online. Wyniki tej ankiety posłużą do przygotowania raportu o stanie wiedzy i potrzebach naszych uczniów w zakresie zdrowia psychicznego. Raport zostanie sporządzony w czerwcu 2025 roku przez Zespół Pracowni taklekko.pl i będzie punktem wyjścia do działań profilaktycznych w kolejnym roku szkolnym.Tematyka zajęć na bieżący rok szkolny przedstawia się następująco:Lekcja Integracyjna. Razem możemy więcej. Lekcja 1: Poczuj emocje. Lekcja 2: Nazwij potrzeby. Lekcja 3: Moje granice. Lekcja 4: Potrzebuję pomocy. Jak to zakomunikować? Lekcja 5: Ja i moja relacja w środowisku online. Lekcja 6: Ja i moje bezpieczeństwo w środowisku online i offline. Lekcja 7: Ja i krytyczne myślenie. Lekcja 8: Aktywność fizyczna. Dlaczego mózg potrzebuje ciała. Realizatorami powyższych zajęć w naszej szkole będą wychowawcy w kl. I-III oraz psycholog szkolna i pedagog w kl. IV-VIII.

    B.O.

  • Szkoła Odpowiedzialna Cyfrowo

    W ramach współpracy z Fundacją Dbam o Mój Zasięg, 14 listopada był „dniem profilaktyki cyfrowej” w naszej szkole. Uczniowie skorzystali z zajęć warsztatowych, których głównym tematem są uzależnienia od Internetu i smartfona wśród dzieci i młodzieży.

    Skuteczna profilaktyka zależy od świadomości wszystkich uczestników procesu wychowania i edukacji, dlatego także rodzicie i nauczyciele mogli uzupełnić swoją wiedzę o zapobieganiu e-uzależnieniom wśród dzieci oraz młodzieży.

    Podczas warsztatów uczniowie dowiedzieli się:

    • Czym jest fonoholizm i jaka jest realna skala e-uzależnień?
    • Jakie są objawy nadużywania Internetu i smartfona?
    • Dlaczego nadużywanie Internetu i smartfona ma negatywny wpływ na wyniki w nauce, pracy oraz na nasze relacje?
    • Co zrobić, aby używanie smartfona i Internetu było bezpieczne oraz przynosiło nam korzyści?
    • Higiena cyfrowa i kodeks ekranowy – jak je wprowadzić w szkole, w pracy i w życiu prywatnym.

    Szkolenie dla rodziców i nauczycieli koncentrowało się wokół takich zagadnień, jak:

    • Dlaczego Internet jest taki ważny i czy w istocie zaspokoić może nasze wszystkie potrzeby?

    • Kim są „młodzi cyfrowi” i dlaczego wolą pisać do siebie niż rozmawiać?

    • Eksperyment społeczny POZA SIECIĄ, czyli o tym, czego dowiemy się od osób przebywających trzy pełne dni na cyfrowym detoksie?

    • Higiena cyfrowa – jak dbać o siebie w świecie, w którym więcej osób ma dostęp do Internetu niż dostęp do pasty i szczoteczki do zębów?

    • Dlaczego w świecie cyfrowym najważniejszą kompetencją pozostaje umiejętność tworzenia realnych – nie wirtualnych – więzi z innymi?

    • Sposoby radzenia sobie z nadużywaniem nowych technologii, czyli o tym, co mają wspólnego powiadomienia z sokiem uwielbianym przez małpy 😊

             Zarówno młodsi, jak i starsi uczestnicy zajęć wysoko ocenili formę oraz treści zorganizowanych warsztatów i wykładu. Zaangażowanie młodzieży warto zobaczyć w fotorelacji.

    B.O.

  • Sztafetowe biegi przelajowe

    12 listopada w SP Boże odbyły się Sztafetowe Biegi Przełajowe Szkół Podstawowych Gminy Mrągowo , zorganizowanych z okazji Święta Niepodległości. Nasza reprezentacja dziewcząt zajęła I miejsce , reprezentacja chłopców zajęła II miejsce . Dyplom najszybszej biegaczki otrzymała nasza uczennica Kinga Rybacka .

    Nasi zawodnicy :

    Damian Symołon

    Władysław Hai

    Jakub Nikonowicz 

    Jakub Zuzga 

    Paweł Chojnicki 

    Rusłan Prysiazhniuk

    Zawodniczki:   

    Kinga Rybacka 

    Amelia Bałdyga 

    Maja Drężek

    Amelia Bachmura

    Nina Kołakowska 

    Lena Chlubicka

  • 11 listopada Narodowe Święto Niepodległości

    Dnia 13.11.2024 na 4 oraz na 5 godzinie lekcyjnej odbył się apel z okazji 106 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

    Apel był skierowany do  uczniów klas 1-3 oraz 4-8 szkoły podstawowej .

    Tematem przewodnim uroczystszości była analiza 4 zwrotek hymnu narodowego oraz dodatkowych dwóch z oryginalniej wersji Mazurka  Dąbrowskiego .

    Uczniowie przedstawili postaci i wydarzenia , które są ukazane w hymnie.

    Przedstawieniu towarzyszył chór szkolny, pod kierownictwem Piotra Andrzejewskiego,  który odśpiewał 3 pieśni patriotyczne ; Rota , Piechota oraz Białe Róże .

    Równocześnie wraz z przedstawieniem prezentowane były treści multimedialne  ,;obrazy i bohaterowie  hymnu .

    Uczniowie wraz z nauczycielami  uczestniczyli we wspólnym śpiewaniu pieśni i dowiedzieli się z apelu dlaczego autor hymnu umieścił akurat te postaci w Mazurku Dąbrowskiego .

     

     

    "Szkoła do hymnu"

    W piątek, w ostatni dzień roboczy przed Narodowym Świętem Niepodległości, uczniowie i nauczyciele zaśpiewali Mazurka Dąbrowskiego. Akcja „Szkoła do hymnu” ma na celu włączenie społeczności szkolnej w świętowanie rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Hymn został odśpiewany o symbolicznej godzinie 11:11.

    M.K.

strona:

Wiadomości

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa w Marcinkowie
    Marcinkowo 27
    11-700 Mrągowo
    województwo: warmińsko - mazurskie
  • (+48) 89 741 - 87 - 83
    fax
    (+48) 89 741-87-83

Galeria zdjęć