Sobota 04.05.2024

Menu

Jak uniknąć zakażenia? Jak chronić zdrowie psychiczne podczas epidemii Kształcenie na odległość KONSULTACJE NAUCZYCIELI Strony do wykorzystania w nauce i zabawie BEZPŁATNA pomoc psychologiczna dla środowiska szkolnego KONSULTACJE DLA UCZNIÓW KLASY ÓSMEJ Bezpieczny powrót do szkoły Nauka stacjonarna od 18.01.2021 r. i zdalna od 18.01.2021 r. do 31.01.2021 r. Jak wspierać dziecko w Zdalnym Nauczaniu Zarządzenie procedura covid w sprawie bezpiecznego powrotu do szkoły

Koronawirus

Bezpieczny powrót do szkoły

2a-26.8.2021_procedury_bezpieczenstwa.docx

Bezpieczny powrót do szkół.

Podstawa prawna:

1) Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem

2) Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 29 kwietnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID2 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2019 r. poz. 59, oraz z 2020 r. poz. 322, 374 567)

3) Rozporządzenie Ministra zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID

4) Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu w sprawie bezpieczeństwa i higieny w public(Dz. U. z 2003 r. Nr 6 poz. 69 ze zm.)

5) Ustawa z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2019 r. poz. 59 ze zm.),

6) Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. ze. zm.),

7) Wytyczne GIS, MZ i MEN.

Organizacja zajęć

w Szkole Podstawowej w Marcinkowie

Procedury oparte o Działania MEN i  wytyczne GIS  w zakresie organizacji roku szkolnego 2020/2021

w warunkach epidemii

  • Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji
  • Uczniowie mogą być przyprowadzani do szkoły i z niej odbierani przez opiekunów bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych. W drodze do i ze szkoły opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej.
  • Opiekunowie odprowadzający dzieci (dzieci z oddziałów przedszkolnych 3-4 latki i 5-latki ) mogą wchodzić do wyznaczonej przestrzeni wspólnej szkoły, zachowując zasady:

a) 1 opiekun z dzieckiem/dziećmi,

b) dystansu od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi min.1,5m,

c) dystansu od pracowników szkoły min.1,5m,

d) opiekunowie powinni przestrzegać obowiązujących przepisów prawa związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli (m.in. stosować środki ochronne: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).

  • Po wejściu do szkoły należy niezwłocznie zdezynfekować ręce ; na korytarzu i  w szatniach  nosimy maseczki.
  • W miarę możliwości pilnujemy dystansu między uczniami, pracownikami szkoły 1,5 m.
  • Opiekunowie uczniów lub osoby trzecie, którzy w celu załatwienia spraw w sekretariacie, wchodzą do szkoły od strony  ulicy.
  •  Należy przestrzegać obowiązujących przepisów prawa związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli (m.in. stosować środki ochronne: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).
  • Na korytarzach szkolnych nie mogą przebywać osoby trzecie.
  • Opiekunowie odbierający dzieci ze szkoły  czekają na boisku szkolnym zachowując     przewidziane przepisami odstępy.
  • Uczniowie  opuszczają budynek szkoły  pod opieką nauczycieli ostatnich lekcji.
  • W oddziałach przedszkolnych rodzic/opiekun dzwoni ( dzwonek przy drzwiach do szatni),  nauczyciel lub inna wyznaczona przez dyrektora  osoba odbiera/odprowadza   dziecko 
  • Ucznia mającego objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych, w tym w szczególności gorączkę, kaszel,  należy odizolować w gabinecie profilaktyki, który pełni rolę izolatorium. Uczeń przebywa pod opieką pracownika wyznaczonego przez dyrektora szkoły,  zapewniając min. 2 m odległości od innych osób. Należy  niezwłocznie powiadomić rodziców/opiekunów o konieczności odebrania ucznia ze szkoły (rekomendowany własny środek transportu).
  • Placówka posiada   termometr bezdotykowy  ( sekretariat szkoły).
  • W miarę możliwości organizujemy  pracę i jej koordynację, która umożliwi zachowanie dystansu między osobami przebywającymi na terenie szkoły, szczególnie w miejscach wspólnych i ograniczy gromadzenie się uczniów na terenie szkoły .
  • Nauczyciele realizujący zajęcia w klasa I – III i oddziałach przedszkolnych ustalają odrębne przerwy i  godziny wyjść na boisko szkolne.
  • Obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk (po przyjściu do szkoły należy bezzwłocznie umyć ręce), ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.
  • Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w tornistrze lub we własnej szafce, jeżeli szkoła posiada szafki. Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.
  • W sali gimnastycznej używany sprzęt sportowy oraz podłoga powinny zostać umyte detergentem lub zdezynfekowane po każdym dniu zajęć, a w miarę możliwości po każdych zajęciach.
  • Należy wietrzyć sale, części wspólne (korytarze) co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
  • Zaleca się korzystanie przez uczniów z boiska szkolnego oraz pobyt na świeżym powietrzu na terenie szkoły, w tym w czasie przerw.
  • Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu, należy ograniczyć ćwiczenia i gry kontaktowe.
  • Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów. Ograniczenie to nie dotyczy dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w szczególności z niepełnosprawnościami. W takich przypadkach należy dopilnować, aby dzieci nie udostępniały swoich zabawek innym, natomiast opiekunowie dziecka powinni zadbać o regularne czyszczenie (pranie lub dezynfekcję) zabawki, rzeczy.
  • Zajęcia świetlicowe odbywają się w świetlicy szkolnej. Do regulaminu korzystania z zajęć świetlicowych należy wprowadzić zapisy, dotyczące zachowania bezpieczeństwa w czasie epidemii. Środki do dezynfekcji rąk powinny być rozmieszczone w świetlicy w sposób umożliwiający łatwy dostęp dla wychowanków pod nadzorem opiekuna. Świetlice należy wietrzyć (nie rzadziej, niż co godzinę w trakcie przebywania dzieci w świetlicy), w tym w szczególności  przed  przyjęciem  wychowanków oraz  po  przeprowadzeniu  dezynfekcji
  • Pracownicy administracji oraz obsługi sprzątającej powinni ograniczyć kontakty z uczniami oraz nauczycielami.
  • Osoby dostarczające posiłki dla uczniów (do szkoły) przekazują wyznaczonej osobie z personelu obsługi szkoły.
  • Należy ustalić i upowszechnić zasady realizacji zajęć pozalekcyjnych organizowanych w szkole uwzględniających odpowiednio zasady dotyczące organizacji zajęć lekcyjnych.
  • Należy ustalić i upowszechnić zasady korzystania z biblioteki szkolnej oraz godziny jej pracy, uwzględniając konieczny okres 2 dni kwarantanny dla książek i innych materiałów przechowywanych w bibliotekach
  • Rekomenduje się, we współpracy z pielęgniarką środowiska nauczania i wychowania/higienistką szkolną, ustalić i upowszechnić zasady korzystania z gabinetu profilaktyki zdrowotnej oraz godziny jego pracy, uwzględniając wymagania określone w przepisach prawa oraz aktualnych wytycznych m.in. Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia.

 

Wydawanie posiłków

  • Uczniowie spożywają posiłki przy stolikach z rówieśnikami z danej klasy w sali lekcyjnej z zachowaniem zasad bezpiecznego i higienicznego spożycia posiłku w ustalonych godzinach .
  • Od dostawców cateringu należy wymagać pojemników i sztućców jednorazowych. Należy zadbać o odpowiednie segregowanie zużytych pojemników i sztućców.
  • Dania i produkty powinny być podawane przez osobę do tego wyznaczoną z zachowaniem zasad zgodnych wytycznymi GIS.

 

Postępowanie w przypadku podejrzenia

zakażenia u pracowników szkoły

  • Do pracy w szkole mogą przychodzić jedynie osoby, bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji.
  • W miarę możliwości podczas organizowania pracy pracownikom powyżej 60. roku życia lub z istotnymi problemami zdrowotnymi, które zaliczają osobę do grupy tzw. podwyższonego ryzyka, należy zastosować rozwiązania minimalizujące ryzyko zakażenia (np. nieangażowanie w dyżury podczas przerw międzylekcyjnych, a w przypadku pracowników administracji w miarę możliwości praca zdalna).
  • Należy wyznaczyć i przygotować (m.in. wyposażenie w środki ochrony i płyn dezynfekujący) pomieszczenie lub wydzielić obszar, w którym będzie można odizolować osobę w przypadku zaobserwowania objawów chorobowych.
  1. Pracownicy szkoły powinni zostać poinstruowani, że w przypadku wystąpienia niepokojących objawów choroby zakaźnej powinni pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać teleporadę medyczną, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod nr 999 lub 112 i poinformować, że mogą być zakażeni koronawirusem.
  2. W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów infekcji dróg oddechowych powinien on skontaktować się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać teleporadę medyczną).
  3. Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik z infekcją dróg oddechowych, bezzwłocznie należy poddać gruntownemu sprzątaniu, zgodnie z funkcjonującymi w podmiocie procedurami oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.) oraz zastosować się do indywidualnych zaleceń wydanych przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
  4. W przypadku potwierdzonego zakażenia SARS-CoV-2 na terenie szkoły należy stosować się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego *.

* Rekomenduje się ustalenie listy osób przebywających w tym samym czasie w części/częściach podmiotu, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie i zalecenie stosowania się do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym.

  1. Zawsze w przypadku wątpliwości należy zwrócić się do właściwej powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, aby odbyć konsultację lub uzyskać poradę.

 

Wiadomości

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa w Marcinkowie
    Marcinkowo 27
    11-700 Mrągowo
    województwo: warmińsko - mazurskie
  • (+48) 89 741 - 87 - 83
    fax
    (+48) 89 741-87-83

Galeria zdjęć