wszystkie ozdobg wykonali uczniowie🥰
Dzień świątecznego sweterka
Tak świętowaliśmy w naszej szkole mikołajki. Królkowały swiąteczne sweterki i mikołajkowe czapeczki.
Powitaliśmy tanecznie Mikołaja, ( a nawet kilku) na placu przed szkołą.
Po zabawie piliśmy ciepłe kakao i czekaliśmy na kolejnego Mikołaja z workiem prezentów.
To był dzień pełen emocji...
W końcówce jesieni i przy zimowej aurze, za sprawą Pana Andrzeja Deptuły, 29 listopada przybyło do nas wspomnienie lata. Pszczoły i miód kojarzą nam się z gorącymi dniami, słońcem, bzyczeniem owadów i zapachem kwiatów. Takie też wspomnienia pojawiły się podczas wdychania słodkiego zapachu wosku, miodu i pyłku pszczelego, w trakcie zaglądania do ula i paradowania w stroju pszczelarza. Pan Deptuła opowiedział o swojej pracy a jednocześnie pasji, która wymaga wiele cierpliwości, czasu, intuicji oraz szacunku do maleńkich pracowitych owadów i do przyrody. Nagrodą jest radość z pielęgnowania pszczelarskich tradycji oraz korzystania z pszczelich wyrobów. Fotorelacja poniżej :)
B.O.
...która najpiękniejsza, którą wybrać dziś...
Takie piekności wpłynęly na nasz konkurs na najpiękniejszą ozdobę choinkową. Czyż to nie są małe dzieła sztuki? Komisja konkursowa będzie miała trudne zadanie...Wyniki i wręczenie nagród w konkursie podczas szkolnych jasełek.
Dnia 27.11.2023 r., uczniowie klas 1- 3, zerówkowicze i przedszkolaki, uczestniczyli w wycieczce szkolnej do Pięknej Góry. W przystani Św. Mikołaja, dzieci spędziły magiczne chwile, pełne zabawy i uśmiechu. Wśród pięknych, świątecznych dekoracji pod opieką Elfów, każdy z uczestników upiekł pierniczki i przeżył niesamowitą przygodę…
25 listopada swoje święto obchodzi najlepszy przyjaciel maluchów i najmilsza przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś. W naszym przedszkolu wszystkie grupy uczciły to święto śpiewem i różnymi zabawami związanymi z pluszowym misiem.
Dzień Życzliwości
Tak przebrani przyszliśmy dzś do szkoły, rzpoczynając Dzień Życzliwości.
Życzliwa poczta już posegregowana, liściki doręczone.
Na długiej przerwie koncert życzeń.
To był naprawdę życzliwy dzień!
Uczniowie klasy IV mieli okazję uczestniczyć w warsztatach prowadzonych przez mamę jednej z uczennic, w których samodzielnie zakładali miniaturowy las w słoiku. Teraz przed nimi obowiązek dbania o posadzone roślinki.
Dnia 7 października 2023 r. zaprosiliśmy do naszego przedszkola dietetyka p. Angelikę Sichelschmidt. Przedszkolacy podczas tego spotkania dowiedziały się, na czym polega praca dietetyka. Przypomniały sobie o podstawowych zasadach prawidłowego odżywiania a także zapoznały się z piramidą żywieniową. Wspólnie z panią dietetyk klasyfikowaliśmy produkty spożywcze począwszy od produktów najzdrowszych i najbardziej wartościowych po te, które w odżywianiu mogłyby być wyeliminowane. Pani dietetyk tłumaczyła dzieciom, dlaczego należy ograniczyć słodycze i słodkie napoje a zwiększyć spożywanie owoców i warzyw. Dzieci wykazały się duża aktywnością i wiedzą. Spotkanie zakończyło się podziękowaniem połączonym z pamiątkowymi zdjęciami. Składamy serdeczne podziękowania p. Angelice za interesujące spotkanie i wiele cennych wskazówek dotyczących zdrowego odżywiania oraz poświęcony nam czas.
Z okazji Światowego Dnia Zwierząt, który co roku jest obchodzony w październiku, w naszej szkole tradycyjnie odbyła się zbiórka karmy dla bezdomnych psów i kotów.
Celem wydarzenia było zwrócenie uwagi dzieci i młodzieży na los bezpańskich czworonogów oraz wyrabianie postawy altruizmu, ofiarności i szacunku dla żywych stworzeń.
Naszym działaniem było zebranie karmy, którą przekazaliśmy osobom charytatywnie opiekującym się bezdomnymi zwierzętami w okolicy naszej szkoły.
Od 16 października do 10 listopada uczniowie i nauczyciele przynosili suchą karmę oraz konserwy dla psów i kotów. W sumie zebraliśmy prawie 51 kg karmy - w tym 24,50 kg dla kotów i 25,50kg dla psów.
Gdyby zwierzaki umiały mówić, z pewnością powiedziałyby „DZIĘKUJEMY” :)
B.O.
ulubione zajęcia w klasie III
Przedszkolaki z grupy MISIE aktywnie dołączyli do zbiórki karmy dla bezdomnych psów i kotów.
akcja MEiN
Nasza szkoła już po raz kolejny wzięła udział w akcji MEiN "Szkoła pamięta".
Odwiedziliśmy lokalne miejsca pamięci i poznanalismy związaną z nimi historię, uporządkowalismy bezimienne i opuszczone groby na pobliskim cmentarzu.
„Szkoła pamięta” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki. Odbywa się w okresie, w którym wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych.
Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.
M.K.
P. Bożena z grupy Misie i p. Paulina z zeróweczki przygotowały i przeprowadziły konkurs na najpiekniejszą dynię.
Rezultaty widzimy na zdjęciach. Wszystkie te piękne dynie zostały przygotowane przez dzieci na konkurs, a teraz zdobią nasze szkolne korytarze.
Wyniki konkursu:
I miejsce: Leon Grochowski kl. II, Maria Golanko "Misie", Dominik Żęgota "Żabki"
II miejsce: Marcel Pieróg "Żabki", Oliwia Mackiewicz "Misie", Hanna Siegmund kl. II
III miejsce: Maja Cygan kl. I, Jan Lullis "Żabki", Maja Bałdyga "Misie"
Przyznano 25 wyróżnień.
GRATULUJEMY!!!
M.K.
„ Uczniem być to ważna sprawa i otwierać wiedzy drzwi, uczyć się by świat poznawać, ślubujemy dziś.”
Uroczystość pasowania na uczniów, to bardzo ważne wydarzenie w życiu szkoły. Tradycyjnie jak co roku,
25 października w naszej szkole odbyło się ślubowanie uczniów klasy pierwszej.
Na początku uroczystości dzieci zaprezentowały swoje umiejętności w przygotowanym wcześniej programie artystycznym. Następnie złożyły przysięgę, a pani dyrektor Ewa Pawłowicz symbolicznym ołówkiem dokonała pasowania na uczniów Szkoły Podstawowej w Marcinkowie.
Po pasowaniu dzieci oficjalnie zostały przyjęte w poczet uczniów naszej szkoły i stały się pełnoprawnymi członkami społeczności szkolnej. Otrzymały dyplomy, a także wiele prezentów. Fakt obecności rodziców, władz miasta, dyrekcji, nauczycieli i uczniów klas starszych dodał wyjątkowej wagi tej uroczystości.
W imieniu wszystkich uczniów Szkoły Podstawowej w Marcinkowie życzymy pierwszakom dużo radości z codziennej podróży w cudowny świat nauki, samych piątek i szóstek oraz niezapomnianych szkolnych przyjaźni.
M.K.
klasy VII i VIII gotują, pieką, blendują...
czytelnicza akcja Samorządu Uczniowskiego
Z inicjatywy Samorzadu Szkolnego powstała akcja "Przerwa na czytanie".
Zgłosiło się do niej ponad 20 uczniów z klas IV- VIII. Czytają oni młodszym bajki, wiersze, opowiadania.
Zapraszamy na długie przerwy do szkolnej biblioteki na "Przerwę na czytanie".
M.K.
W ramach Warmińsko-Mazurskiego Tygodnia Kariery 2023 pod hasłem: „Przyszłość kompetencji – kompetencje przyszłości” doradca zawodowy pani Aleksandra Spirydon z Powiatowego Urzędu Pracy w Mrągowie w dniu 18.10.2023r. przeprowadziła warsztaty
dla uczniów kl.VII i VIII. Hasło przewodnie zajęć to „Przyszłość kompetencji – starcie człowieka
z nową technologią”.
Młodzież miała możliwość poznania jak duży wpływ na współczesną rzeczywistość, w tym na trendy kształtujące rynek pracy, mają nowe technologie. Doradca zawodowy wyjaśnił, w jaki sposób zmiany technologiczne wpływają na wymagane od ludzi kompetencje. Omówiono kompetencje i ich kluczową rolę w dostosowywaniu się do dynamicznych zmian na rynku pracy. Przybliżone zostały jedne
z najważniejszych trendów kształtujących współczesną rzeczywistość – sztuczną inteligencję. Ukazano, jaki wpływ na kształtowanie kompetencji ma sztuczna inteligencja w obszarze edukacji
i rynku pracy oraz jak zmienia nasze życie codzienne i zawodowe.
B.O.
W naszej szkole w bieżącym roku realizujemy kampanię społeczną pn. "Szkolna kampania na rzecz uprzejmości, czyli słowa grzeczne i skuteczne na co dzień". Październik to u nas "Miesiąc Dzień Dobry". Stosowanie na co dzień zwrotów grzecznościowych, w tym pozdrowień, powoduje nawiązywanie głębszych relacji i powstawanie dobrych więzi emocjonalnych.Warto pokazać dziecku, że zachowanie ostrożności nie musi równać się z zamknięciem na kulturę i prostą komunikację.
Niektóre dzieci nie mówią dzień dobry ze względu na nieśmiałość lub zaburzenie lękowe. Trzeba więc rozmawiać z dzieckiem na temat najważniejszych zasad kultury bycia, jednocześnie samemu będąc przykładem, który dziecko z czasem zacznie naśladować.
Podczas zajęć edukacyjnych i wychowawczych w szkole zwracamy uwagę na kulturę zachowania, korzyści z posługiwania się uprzejmym językiem i potrzebę pozdrawiania osób znajomych - a takimi są koledzy w klasie i w szkole, nauczyciele oraz inni pracownicy placówki a także rodzice naszych uczniów i przybywający do szkoły goście.
Kolejne miesiące będą poświęcone innym zwrotom grzecznościowym: do widzenia, dziękuję, proszę, przepraszam :)
Zwrotowi "dzień dobry" poświęciliśmy gazetkę naścienną na korytarzu, na której eksponowane są prace plastyczne uczniów.
B.O.