Poniedziałek 06.05.2024

PEDAGOG SZKOLNY

Drogi Uczniu, zwróć się do mnie – pedagoga szkolnego, gdy:

• Czujesz, że nikt Cię nie rozumie, jesteś samotny.
  • Nie potrafisz porozumieć się z nauczycielem.
  • Masz problemy rodzinne, znajdujesz się w trudnej sytuacji materialnej.
  • Chcesz podzielić się swoją radością, sukcesem, porażką, smutkiem.
  • Chciałbyś z kimś porozmawiać.
  • Chciałbyś pomóc innym, nie wiesz w jaki sposób.
  • Masz ciekawe pomysły, którymi chcesz się podzielić.
  • Przeczytaj poradnik adresowany do  młodzieży https://dobrzezejestes.org/wp-content/uploads/2022/12/Zrozumiec-depresje-Poradnik-dla-nastolatkow.pdf

Rodzice i Nauczyciele, czego potrzebują uczniowie od Was,

by poprawić swoje wyniki w nauce?

• Uczeń z trudnościami – podejścia z sercem, uśmiechu, budzenia pewności siebie, poczucia bezpieczeństwa, przekazywania informacji zwrotnej, zwiększenia wiary
    we własne możliwości.
  • Uczeń średni - wsparcia, życzliwości, zachęty, akceptacji, poczucia bezpieczeństwa,  zrozumiałych kryteriów oceniania, różnorodności form i metod pracy, poczucia sukcesu, pochwał
    i konstruktywnej krytyki, czasu.
  • Uczeń dobry – wskazań do rozwijania swoich mocnych stron, zachęty do udziału w konkursach, turniejach, sytuacji wymagających dokonywania wyborów oraz większego wysiłku, zachęty do dokonywania samooceny, informacji i pomocy w planowaniu i organizowaniu własnej pracy.
  • Uczeń bardzo dobry – zachęty do pokonywania własnych ograniczeń, zachęty do pomagania innym, wskazówek do budowania własnej przyszłości, informacji, że nie musi być najlepszy we wszystkim, zachęty do pełnienia różnych funkcji i pracy twórczej, przypominania o zasadach odpoczynku i relaksu,  propozycji do poznawania nowych obszarów wiedzy.
  • Uczeń ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi – poza wszystkim, czego potrzebują inni uczniowie, przede wszystkim akceptacji jego osoby i pomocy w przezwyciężaniu trudności, dostrzegania jego wysiłku i doceniania nawet najmniejszych osiągnięć.

Rodzice  bardzo często proszą o udzielenie porad wychowawczych, których zastosowanie gwarantowałoby sukcesy w wychowaniu. Nie ma „złotej recepty” jednakowej dla wszystkich dzieci. W wychowaniu wskazana jest ciepła, serdeczna atmosfera rodzinna, akceptująca postawa wobec dziecka, spokojne, zrównoważone podejście.

Oto kilka wskazówek, których realizacja na pewno pozytywnie wpłynie na proces i efekty wychowania dzieci:

• Dziecko nie powinno mieć wszystkiego, czego się domaga. To tylko próba sił z jego strony.
  • Bądźcie stanowczy.
  • Zwracajcie swojemu dziecku uwagę  w cztery oczy.
  • Nie bagatelizujcie złych nawyków.
  • Pozwalajcie dziecku ponosić konsekwencje własnych czynów.
  • Nie zwracajcie uwagi na drobne dolegliwości. Czasami dzieci wykorzystują je, by zwrócić na siebie uwagę.
  • Nie zrzędźcie! W przeciwnym razie dziecko broni się i robi się „głuche”.
  • Dotrzymujcie słowa, jesli cos obiecujecie.
  • Nie sprawdzajcie z uporem maniaka uczciwości swojego dziecka.
  • Nie róbcie z siebie nieskazitelnego ideału.
  • Interesujcie się znajomymi dziecka, nawet, gdy ono protestuje.
  • Ustalcie zasady panujące w domu. Konsekwentnie przestrzegajcie ustalonych reguł.

Kto może pomóc? - pomoc.pdf

O czym wiemy, ale czasem zapominamy ...O_szkolnym_zachowaniu.ppsx

Jak się uczyć skutecznie -uczenie.ppsx

Trudne emocje - trening_zastepowania_zlosci.pdf