Jak co roku, tak i tym razem do naszej szkoły zawitał św. Mikołaj. Jest to dobry znak, świadczący o tym, że dzieci były grzeczne i zasłużyły na prezenty. Dostojny gość wraz ze Śnieżynkami odwiedził wszystkie klasy i przedszkole. Dzieci śpiewały piosenki, recytowały wiersze. Niecierpliwe oczekiwanie na przybycie niecodziennego gościa zostało nagrodzone, bowiem wszyscy otrzymali prezenty. Wśród uczniów panowało zdziwienie, że nikt nie dostał rózgi.
Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli spełnić w tym dniu marzenia naszych uczniów tj. rodzicom, nauczycielom i Samorządowi Uczniowskiemu.
Szczególne podziękowania kierujemy pod adresem Świętego Mikołaja i mamy nadzieję że za rok znów odwiedzi naszych uczniów.
Irena Spirydon – opiekun SU
Wszystkie zdjęcia do obejrzenia w naszym albumie wykonała Julia Zawrotna
Jest taka jedna noc w roku, kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów, …wróżb.
W naszej szkole dn. 01.12.2018 r. w godzinach od 16.00 - 21.00 odbyła się długo wyczekiwana dyskoteka integrująca społeczność uczniowską, zarówno tę młodszą jak i starszą. Zabawę uświetniły przeboje disco polo i muzyki współczesnej oraz wróży andrzejkowe.
Zabawy, radości oraz uśmiechu było wiele i wszyscy z utęsknieniem czekają już na następny bal.
Organizatorzy dyskoteki:
Samorząd Uczniowski
i opiekun – pani Irena Spirydon
Zapraszamy do naszej "Galerii zdjęć".
W dniu świętego Andrzeja nasze przedszkolaki przeniosły się w magiczny świat wróżb i zabaw andrzejkowych. Dzieci poznały historię i tradycję tegoż święta poprzez zabawę we wróżby mogły „poznać swoją przyszłość” – tą bliską i daleką np. „kim będę w przyszłości”, lanie wosku, losowanie kolorów, wyścig butów itp.
W andrzejkowej atmosferze tańca i zabawy znalazł się również czas na słodki poczęstunek. Ten magiczny dzień był pełen radości i obfitował w dużą ilość nowych wrażeń, niektóre dzieci miały pierwszy raz kontakt z tego rodzaju zabawami i obyczajami.
Ania Pieszko i Bożena Lemańska
Składam serdeczne gratulacje Pani Ewie Pacholuk - szkolnemu koordynatorowi Projektu oraz wszystkim uczniom, rodzicom i pracownikom szkoły, których działania przyczyniły się do uzyskania
certyfikatu "Szkoła Wierna Dziedzictwu".
Ewa Pawłowicz
Warto odwiedzić stronę Kuratorium Oświaty w Olsztynie:
http://www.ko.olsztyn.pl/2018/11/30/wreczenie-certyfikatu-szkola-wierna-dziedzictwu-2/#prettyPhoto
W tym jesiennym dniu 27 listopada 2018 r. obchodziliśmy w naszym przedszkolu „Światowy Dzień Pluszowego Misia”. Z tej okazji wszystkie dzieci przyniosły do przedszkola swojego ulubionego pluszaka i zostały zaproszone do wspólnej zabawy w misiowej krainie.
Na początku dzieci poznały historię powstania pluszowego misia, następnie każde z nich przedstawiło koleżankom i kolegom swojego ulubieńca. W tym dniu przygotowano dla dzieci wiele tematycznych atrakcji tj. zabawy, konkursy, wspólne malowanie farbkami dużego plakatu, śpiewanie piosenek itp.
Potem nasze maluchy zostały zaproszone na słodki poczęstunek.
Na zakończenie każdy przedszkolak otrzymał medal i dyplom „Przyjaciel Misia”. Dzień ten wywołał u dzieci wiele uśmiechów i radości. Mamy nadzieję, że to wielkie misiowe przyjęcie zostanie we wspomnieniach przedszkolaków na długi czas.
Anna Pieszko i Bożena Lemańska
Szlachetna Paczka to akcja charytatywna, która łączy ludzi z różnych światów: biednych i bogatych, zagubionych i pomagających odnaleźć nowy sens w życiu. Daje możliwość takiego pomagania, które ma sens, które daje nadzieję i inicjuje zmianę na lepsze.
Przez 18 lat działania Paczka połączyła miliony Polaków w wielkiej misji walki z biedą. Dzięki zaangażowaniu Darczyńców pomoc uzyskało 150 tys. rodzin a łączna wartość pomocy osiągnęła prawie 300 mln złotych.
W tym roku, z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego, akcja Szlachetnej Paczki zawitała do naszej szkoły.
Serdecznie prosimy: Przyłączcie się !!!
W ramach projektu "Kompetencje na start ..." realizujemy w szkole wiele bardzo ciekawych zajęć. Oto zdjecia ilustrujące to co dzieje się w szkole:
Kapituła Konkursu Certyfikat „Szkoła Wierna Dziedzictwu”,
powołana przez Warmińsko – Mazurskiego Kuratora Oświaty,
po dokonaniu oceny formalnej i merytorycznej złożonej dokumentacji rekomendowała
Szkołę Podstawową w Marcinkowie
do otrzymania Certyfikatu „Szkoła Wierna Dziedzictwu”.
Uroczystość wręczenia Certyfikatów „Szkoła Wierna Dziedzictwu”,
która odbędzie się 29 listopada 2018 r. o godz. 10.00
w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie.
Cieszymy się, że zauważone i docenione zostały podejmowane przez naszą szkołę działania służące kształtowaniu tożsamości narodowej i upowszechnianiu wiedzy na temat polskiej historii, a także rozwijaniu kreatywnego uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych i społecznych w aspekcie lokalnym i państwowym. Realizacja wytyczonych zadań przyczyniła się do poszukiwania nowych, skutecznych rozwiązań, podnoszących atrakcyjność i efektywność pracy szkoły w obszarze kształcenia i wychowania patriotycznego.
Certyfikat zostanie nadany szkole na 3 lata i będzie waży do 31 grudnia 2021 r.
Ewa Pawłowicz
i Ewa Pacholuk - koordynator szkolny
Nad Starym Miastem w Olsztynie oprócz Bazyliki Świętego Jakuba góruje najważniejszy przez wieki obiekt miasta: Zamek Kapituły Warmińskiej, w którym obecnie mieści się Muzeum Warmii i Mazur. To miejsce, które oprócz pośród wielu pamiątek skrywa jedną naprawdę unikalną: doświadczalną tablicę astronomiczną wykonaną własnoręcznie przez Mikołaja Kopernika.
23 listopada 2018 r. uczniowie klas: VI, VII i VIII wzięli udział w warsztatach tkackich organizowanych przez Muzeum. Wszyscy uczestnicy poznali dawne techniki wytwarzania tkanin. Mieli możliwość rozwinięcia swoich umiejętności manualnych przy pomocy krosna tkackiego. Zajęcia przybliżyły naszej młodzieży dawne sposoby zdobienia średniowiecznych ksiąg, pracy iluminatora i przykłady sztuki iluminacji.
Wycieczka była bardzo ciekawa, co można obejrzeć na fotografiach w „albumie”.
Mój Profil.
Szkoła Podstawowa w Marcinkowie jest jedną ze 157 szkół powiatów województwa warmińsko-mazurskiego, które zgłosiły się do programu. Naszą szkołę na konferencji reprezentowali: Julia Zawrotna z kl. III gimnazjum – przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego oraz Pani Bożen Anacka-Olszewska – pedagog szkolny i doradca zawodowy. Adresatami programu są uczniowie kl. VII, VIII i III gimnazjum, którzy będą uczesniczyć w wycieczkach zawodoznawczych do zakaładów pracy zlokalizowanych na terenie naszego województwa.
Partnerzy Programu to Grzegorz Smoliński Prezes Zarządu Warmińsko Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Krzysztof Kamiński – Prezes Zarządu Spółki Alnea zapewniającej obsługę informatyczną platformy do planowania wycieczek i przedstawiciele 57 firm, które zadeklarowały gotowość przyjmowania uczniów na wycieczki zawodoznawcze.
15 listopada 2018 r. nasi najmłodsi uczniowie z klas: 0, I, II i III wyjechali do Olsztyna, gdzie uczestniczyli w pięknym wydarzeniu - w olsztyńskiej hali Widowiskowo – Sportowej wystąpili artyści Moskiewskiej Rewii na Lodzie prezentując fantastyczne, baśniowe widowisko dla dzieci, oparte na motywach baśni autorstwa Hanca Christiana Andersena „KRÓLOWA ŚNIEGU”.
Podczas spektaklu dzieci podziwiały doskonałą i oryginalną warstwę muzyczną, choreografię pełną popisów indywidualnych zawierających trudne elementy jazdy figurowej na lodzie – bogatą warstwę scenograficzną, a zwłaszcza wspaniałe kostiumy, dekoracje, światła oraz efekty pirotechniczne.
Nasze przedszkolaki poznawały pracę policjatów z "drogówki"!
Podczas zabaw, quizu i pogadanki, dzieci z kl. 0 oraz z Oddziału Przedszkolnego dowiedziały się, jakie są główne zadania policjantów pracujących w służbie ruchu drogowego. Dzięki "autochodzikom" oraz makietom jezdni, znaków drogowych i sygnalizacji świetlnej, najmłodsi utrwalili sobie wiadomości o bezpiecznym przekraczaniu drogi, zarówno w mieście i na wsi w miejscach oznaczonych, jak też poza obszarem zabudownym. Zaprzyjaźnione ze szkołą Panie Policjantki - mł.asp.Dorota Kulig i asp.szt.Joanna Dawidczyk- w zabawowej formie, zaprezentowały dzieciakom bardzo poważne treści. Dziękujemy!
Dzięki Wam, każdy chce zostać Policjantem
Po więcej zapraszamy do galerii pt. "Może będę Policjantem!"
Zapraszamy do obejrzenia i wysłuchania części artystycznej w wykonaniu naszych uczniów podczas mszy świętej o godzinie 12.30 w Kościele pod wezwaniem Błogosławionego Honorata Koźmińskiego w Mrągowie.
Uczniów przygotowali: pani Barbara Deptuła, pani Alicja Ordyniec - Roślik i pan Piotr Andrzejewski.
Dla Niepodległej – uroczystą akademie rozpoczęliśmy punktualnie o godzinie 11.11 wspólnym zaśpiewaniem czterech zwrotek hymnu Polski, następnie dzieci z oddziałów przedszkolnych, uczniowie klas I-III oraz nasza młodzież przedstawiły przepiękną i wzruszającą część artystyczną.
Komisja konkursowa w składzie: Barbara Deptuła, Agnieszka Chmiel - Żbikowska i Irena Spirydon sprawdziła i oceni la prace w dwóch szkolnych konkursach:
WIEDZY O JANIE PAWLE II
Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas IV-VIII. Oto wyniki:
I miejsce - Martyna Śkedzik kl. VI
II miejsce - Wiktoria Pieróg kl. VII
III miejsce - Julia Burzyńska kl. IV
PLASTYCZNY "MÓJ PAPIEŻ" przeznaczony był dla uczniów klas I-III.
I miejsce - Oliwia Bączek kl. I, Jakub Tocewicz kl. II, Marcel Rant kl. III
II miejsce - Julia Bałdyga kl. I. Lena Całka kl. II, Melania Wieleba kl. III
III miejsce - Lena Chubicka kl. I, Liwia Olender kl. II, Amelia Koziatek kl. III.
Wszyscy zwycięzscy otrzymali dyplomy i nagrody książkowe. GRATULUJEMY !!!
„11 listopada 1918 r. spełnił się sen pokoleń Polaków - Państwo Polskie narodziło się na nowo. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata" - czytamy w uchwale Sejmu ustanawiającej 2018 r. Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Stało się to okazją do świętowania wydarzeń z przeszłości, a także budowania wspólnej przyszłości opartej na uniwersalnych wartościach: dążeniu do wolności, poszanowaniu godności człowieka i jego praw, solidarności.
Wartości te były bliskie zarówno Polakom dążącym do zjednoczenia kraju oraz odzyskania niepodległości na początku XX wieku, jak i każdemu patriocie naszych czasów.
Świętowanie w naszej szkole rozpoczniemy 9 listopada o godz. 11.11 wspólnym udziałem w akcji „Rekord dla Niepodległej” wspólnie zaśpiewamy 4-zwrotkowy hymn narodowy, następnie uczniowie z klasy III gimnazjum przedstawią montaż słowno-muzyczny pt. „Pisk Białego Orła".
Dzieci z klas młodszych zaprezentują znane wiersze i pieśni patriotyczne, a w niedzielę 11.11.2018 r. wystąpimy w kościele pw. Bł .Honorata na Mszy Świętej o godz.12.30.
Serdecznie zapraszamy do wspólnego świętowania:
Rodziców i Uczniów,
Naszych Przyjaciół,
mieszkańców Marcinkowa i Mrągowa
W dniach 4 - 31 października w naszej szkole była prowadzona zbiórka karmy dla bezdomnych zwierząt.
Podczas tej akcji zebraliśmy 17kg karmy dla psów, 18kg karmy dla kotów oraz 500g karmy dla ptaków.
Zebrane produkty trafiły do Stowarzyszenia Kociarze Mrągowo. Przekazanie darów nastąpiło dzisiaj – 7 listopada, na ręce Pani Magdy Lewkowicz ze Stowarzyszenia.
Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli tę zbiórkę. Akcję, z okazji Światowego Dnia Zwierząt, przeprowadziły uczennice klasy 3 gimnazjum
z pomocą pedagoga szkolnego.
Julia Zawrotna, SU
24 października 2018 r. nasi uczniowie - harcerze Komendy Hufca Związku Harcerstwa Polskiego im. Janusza Korczaka w Mrągowie, w składzie: Marta Tryzna, Damian Małż, Roksana Skorska, Kacper Kiszko i Milena Graczyk spotkalisię w szkolnej harcówce ze wszystkimi uczniami klas I - V. Podczas spotkań dzieci mogły usłyszeć ciekawe harcerskie historie, poznać zabawy i działania. Chętne osoby mogą zapiać się do harcerstwa. Zbiórki organizowane będą w mrągowskiej harcówce Hufca, przy Zespole Szkół Nr 1 w Mrągowie (ul. Wojska Polskiego).
Marta Tryzna, Milena Graczyk, Roksana Skorska, Kacper Kiszko i Damian Małż
Więcej informacji można odnaleźć pod linkiem: https://niepodlegla.gov.pl/aktualnosci/
Bierzemy udział !!!