Jak co roku w kwietniu obchodzimy światowy miesiąc upowszechniania wiedzy na temat autyzmu. Z tej okazji w wielu miejscach na całym świecie organizowane są niebieskie marsze i inne wydarzenia zwracające uwagę na problem ASD (autism spectrum disorder).
W społeczności uczniów naszej szkoły także są dzieci ze spektrum autyzmu. Choć statystyki są różne, wszystkie pokazują wzrost – już przynajmniej u 1 na 120 dzieci diagnozuje się zaburzenia ze spektrum autyzmu. Moglibyśmy mówić wręcz o epidemii, gdyby autyzm był chorobą. Tymczasem jest on całościowym (dotyczącym wszystkich sfer) zaburzeniem w rozwoju, którego symptomy pojawiają się zwykle w ciągu pierwszych trzech lat życia. Ludzie ze spektrum autyzmu stanowią 1% społeczeństwa. Najprościej można powiedzieć, że autyzm jest innym niż u osób neurotypowych odbieraniem bodźców i reagowaniem na nie. Nasza akceptacja zwykle uzależniona jest od zrozumienia; od świadomości, że dziwne zachowanie dziecka to często reakcja na bodziec, który być może jesteśmy w stanie szybko zlikwidować a głośne, złośliwe komentarze tylko pogarszają sprawę
Aspergera ma doktor House, Rain Main, Good Doctor, postaci fikcyjne i realni bohaterowie: Albert Einstein, Wolfgang Amadeusz Mozart, Lewis Carrol – autor Alicji w Krainie Czarów, współczesny piłkarz Lionel Messi.
Codzienne życie osobie ze spektrum autyzmu ułatwia np. zadawanie prostych i konkretnych pytań, bez metafor i przysłów, zachowywanie spokoju i opanowania, ograniczanie lub eliminowanie denerwujących bodźców, niewymaganie w komunikacji z obcym autystą kontaktu wzrokowego, nieudzielanie rad opiekunom w momencie trudnej sytuacji. Osoby ze spektrum autyzmu po prostu są wśród nas, często nawet nie zauważamy ich obecności. Są różni, tak samo jak różnią się od siebie osoby neurotypowe. Pod poniższym linkiem jest dostępna animacja, która w przystępny sposób przedstawia zagadnienia osób ze spektrum autyzmu. Do obejrzenia filmiku trzeba się zalogować przez konto na FB https://fb.watch/4Rboez6yW_/
B.O.
Pierwszy Dzień Wiosny zbliża się wielkimi krokami. Już 21 marca będzie wiosna! A wraz z nią odchodzi zima. Przedszkolaki wyprowadziły Marzannę, wypędziły zimę, a powitały wiosnę ! Radości było mnóstwo ! Dzieci śpiewały piosenki wiosenne i było bardzo wesoło !
Marcinkowo, 19.03.2021 r.
K O M U N I K A T
Z uwagi na wysoki wzrost zachorowalności w kraju, od 22 marca do 11 kwietnia, naukę w trybie zdalnym będą realizowali uczniowie wszystkich klas Szkoły Podstawowej w Marcinkowie.
Oddziały przedszkolne nadal pracują bez zmian, przy zachowaniu zasad reżimu sanitarnego.
Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 18 marca 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
Ewa Pawłowicz
DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI
Szkoła Podstawowa w Marcinkowie zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej szkolamarcinkowo.edupage.org
Data publikacji strony internetowej: 18.03.2021 r.
Data ostatniej istotnej aktualizacji: 18.03.2021 r.
Status pod względem zgodności z ustawą
Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej:
wyłączenia:
Data sporządzenia Deklaracji i metoda oceny dostępności cyfrowej
Oświadczenie sporządzono dnia: 2021-03-08
Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny.
Informacje zwrotne i dane kontaktowe
W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt. Osobą kontaktową jest Ewa Pawłowicz, e-mail: marcinkowo@wp.pl. Kontaktować można się także dzwoniąc na numer telefonu 89 7418783. Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać żądania zapewnienia dostępności.
Informacje na temat procedury odwoławczej
Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, na przykład przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, powinna także określić dogodny dla niej sposób przedstawienia tej informacji. Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia
z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym wnoszącego żądanie, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji. W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie możne złożyć skargę w sprawie zapewniana dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej, lub aplikacji mobilnej. Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich.
Link do strony internetowej Rzecznika Praw Obywatelskich https://rpo.gov.pl/
Dostępność architektoniczna
Dostępność wejścia
Do budynku prowadzą trzy wejścia: jedno główne oraz dwa boczne,
Wejście główne do budynku jest ogólnodostępne w godzinach administracyjnej pracy szkoły (7.00-15.00). Z uwagi na ruch samochodowy, należy zachować szczególną ostrożność.
Budynek szkoły jest piętrowy. Sekretariat i gabinet dyrektora znajdują się na parterze.
Dostępność parkingu
Parking znajduje się przy budynku świetlicy wiejskiej i sali gimnastycznej (numer budynku 26) i jest dostępny dla pracowników szkoły, rodziców oraz interesantów. Parking nie ma wyznaczonego miejsca dla osób niepełnosprawnych.
Dostępność windy
Szkoła nie jest wyposażona w windę.
Dostępność toalety
Toaleta dla interesantów znajduje się na parterze budynku. Toaleta nie jest przystosowana dla osób niepełnosprawnych.
Obsługa osób słabosłyszących
Obecnie nie ma możliwości kontaktu w języku migowym.
Wstęp z psem asystującym
Istnieje możliwość wejścia z psem asystującym.
SZANOWNI RODZICE UCZNIÓW KLAS I-III
Marcinkowo, 13.03.2021 r.
Informuję, że zgodnie z decyzją Ministra Edukacji i Nauki od 15.03.2021 do 26.03.2021 zostaje wprowadzone nauczanie hybrydowe (połączenie nauki zdalnej z możliwością uczenia się w szkole z nauczycielem) dla uczniów klas I-III zgodnie z poniższym harmonogramem:
15, 16, 17, 18, 19 marca 2021 r. - nauka stacjonarna w szkole - uczniowie klas II i III
15, 16, 17, 18, 19 marca 2021 r. - nauka zdalna w domu - uczniowie klasy I
22, 23, 24, 25, 26 marca 2021 r. - nauka stacjonarna w szkole - uczniowie klasy I
22, 23, 24, 25, 26 marca 2021 r. - nauka zdalna w domu - uczniowie klas II i III.
SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE ZOSTANĄ PRZEKAZANE PRZEZ WYCHOWAWCĘ KLASY W WIADOMOŚCI W E-DZIENNIKU.
Dowożenie i dożywianie prowadzone będzie na dotychczasowych zasadach.
Zajęcia będą prowadzone w reżimie sanitarnym, zgodnie z wytycznymi MEN, MZ i GIS i opracowanymi na ich podstawie Szkolnymi Procedurami Bezpieczeństwa.
Oddziały przedszkolne pracują bez zmian w trybie stacjonarnym.
Uczniowie klas IV-VIII nadal uczą się w trybie zdalnym.
W szkole prowadzone są konsultacje dla klasy VIII zgodnie z ustalonym planem.
W terminie 17-19 marca br. odbywają się próbne egzaminy klasy VIII (stacjonarnie).
DRODZY UCZNIOWIE klas 1-3 I RODZICE!
Zasady bezpieczeństwa:
Zakaz wchodzenia do budynku szkoły rodziców lub opiekunów.
DRODZY UCZNIOWIE !!!
Przestrzegajcie 12 prostych zasad higieny osobistej:
DRODZY RODZICE !
Ewa Pawłowicz
26 luty to Dzień Dinozaura. W tym dniu przedszkolaki obchodziły święto znanych prehistorycznych stworzeń. Dzieci oglądając prezentację multimedialną poznały historię dinozaurów, dowiedziały się kiedy żyły, czym się żywiły i jak wyglądały. Wiele frajdy przyniosło wykonywanie zadań z różnych dziedzin, rozwiązywanie zagadek, oraz malowanie farbami kolorowanki przedstawiającej dinozaury. Wspaniałą przygodę z dinozaurami. Dzieci zakończyły zabawami muzycznymi.
W środę, 17 lutego dzieci z grup Misie obchodziły nietypowe święto – Światowy Dzień Kota.Spotkanie rozpoczęło się wspólną zabawą, przy znanej wszystkim piosence ” Uciekaj myszko do dziury”. Dzieci z zainteresowaniem oglądały ilustracje różnych kotów, rozwiązywały zagadki, słuchały wiersza ” Kotek”, aktywnie uczestniczyły w zabawie w formie opowieści ruchowej miaucząc, robiąc koci grzbiet, mrucząc.Dużo radości sprawiły dzieciom konkursy m. in. picie mleczka z talerzyka, czy szukanie celowo ukrytej myszki.
W naszym kraju rozpoczął się okres dobrowolnych szczepień przeciwko COVID-19. Pokonanie pandemii koronawirusa to obecnie jedno z najważniejszych wyzwań społecznych. Dlatego bardzo ważne jest korzystanie przez nas wszystkich z rzetelnych informacji na temat walki z koronawirusem i szczepień przeciwko COVID-19.
Aby ułatwić wybór właściwych informacji zachęcam Państwa do zapoznania się z materiałami promocyjnymi kampanii #SzczepimySię. Znajdują się wśród nich spoty promocyjne, materiały graficzne, animacje oraz wypowiedzi ekspertów. Zachęcam do pobierania i korzystania z informacji dostępnych na stronie: www.gov.pl/web/szczepimysie/materialy-dla-mediow.
Warto również korzystać z informacji ze strony gov.pl/szczepimysie, gdzie na bieżąco umieszczane są aktualności o przebiegu szczepień. Znajdą tam Państwo najnowsze komunikaty i wskazówki, odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania a także założenia Narodowego Programu Szczepień.
Ponadto warto zapoznać się z informacjami o szczepieniach przygotowanymi bezpośrednio przez Unię Europejską https://ec.europa.eu/poland/news/201218_covid_facts_pl
Informacje porównawcze o dostępnych rodzajach szczepionek można przeczytać np. tu
https://www.onet.pl/?utm_source=liblink.pl_viasg_medonet&utm_medium=referal&utm_campaign=leo_automatic&srcc=ucs&pid=aa6312ea-760c-4938-9713-3b96849c9e17&sid=4e9b6959-4f88-4e8b-9613-65de7438fe5a&utm_v=2
oraz tu https://zdrowie.radiozet.pl/W-zdrowym-ciele/Leki/Szczepionki/Szczepionki-na-COVID-19.-Porownanie-Pfizer-Moderna-AstraZeneca-CureVac
a także tu https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/choroby-zakazne/szczepionki-na-covid-19-porownanie-czym-sie-roznia-szczepionki-pfizer-i-moderna-aa-dys8-5vLA-P69K.html
Obyśmy w zdrowiu doczekali swoich terminów szczepień :)
B.O.
Zarządzenie nr 2/2021
Dyrektora Szkoły Podstawowej w Marcinkowie
z dnia 15 stycznia 2021 r.
w sprawie:
w sprawie przywrócenia od 18 stycznia 2021 r. nauczania stacjonarnego dla uczniów klas
I-III edukacji wczesnoszkolnej oraz realizacji nauczania zdalnego dla uczniów klas IV-VIII
Szkoły Podstawowej w Marcinkowie w okresie od 18.01.2021 r. do 31.01.2021 r.
Na podstawie:
zarządzam się co następuje:
§ 1.
Z dniem 18.01.2021 r. przywraca się nauczanie stacjonarne w klasach I-III edukacji wczesnoszkolnej w Szkole Podstawowej w Marcinkowie.
§ 2
§ 3.
Zarządzam dalszą działalność 3 oddziałów przedszkolnych funkcjonujących przez szkole
§ 4.
Zarządzam w Szkole Podstawowej w Marcinkowie zdalne nauczanie od dnia 18.01 2021 do 31.01.2021.
§ 5.
§ 6.
Zobowiązuję wszystkich nauczycieli do zapoznania się z aktualnymi komunikatami w e-dzienniku oraz do prowadzenia dokumentacji elektronicznej z przeprowadzonych zajęć oraz realizacji podstawy programowej.
§ 7.
Zobowiązuję wychowawców i nauczycieli przedmiotów do ścisłej współpracy z uczniami, rodzicami z uwzględnieniem potrzeb edukacyjnych i możliwości psychofizycznych uczniów objętych kształceniem specjalnym, uczęszczającymi na zajęcia rewalidacyjne.
§ 8.
Niniejsze zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
Dyrektor Szkoły
Ewa Pawłowicz
Szanowni Państwo, Drogie Dzieci !
Od poniedziałku 18 stycznia 2021 r. dowożenie będzie przebiegało w sposób następujący:
Wyjazd do szkoły
Przystanek Grabowo – 7.30
Przystanek Dobroszewo – 7.34
Przystanek Karwie – 7.38
Szkoła – 7.44
Przystanek Bagienice Małe – 7.50
Szkoła – 7.56
Powrót do domu
Wyjazd ze szkoły do Bagienic Małych – 12.35 (na miejscu 12.41)
Wyjazd ze szkoły do Grabowa – 12.47 (na miejscu: Karwie- 12.53, Dobroszewo – 12.57, Grabowo – 13.04)
Z poważaniem
Ewa Pawłowicz
Dyrektor Szkoły
Informuję, że zgodnie z decyzją Ministra Edukacji i Nauki od 18.01.2021 zostaje wznowiona nauka stacjonarna uczniów klas I-III edukacji wczesnoszkolnej.
Dowożenie i dożywianie prowadzone będzie jak podczas nauki stacjonarnej. Wpłaty za dożywianie należy uiścić do 19 stycznia 2021 r.
Zajęcia będą prowadzone w reżimie sanitarnym, zgodnie z wytycznymi GIS.
Z poważaniem
Ewa Pawłowicz
W związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia, uczniowie i pracownicy naszej szkoły włączyli się do akcji charytatywnej organizowanej przez MEN „Razem na Święta”.
Naszym działaniem w ramach tej akcji, było własnoręczne przygotowanie świątecznych kartek z życzeniami dla pacjentów mrągowskiego szpitala. Pacjenci ci Boże Narodzenie spędzą z dala od rodziny i osób bliskich, często w ciężkiej chorobie przebywając w szpitalu, w którym z powodu pandemii nie ma odwiedzin.
W sumie zostały wykonane 43 kartki z życzeniami. Prace dzieci i dorosłych, poprzez panią Julitę Bielską - pracownika szpitala, trafiły do pacjentów mrągowskiego szpitala covidowego.
Na pewno te kartki wszystkim odbiorcom sprawiły ogromną radość!
B.O.
Dlaczego jest święto
Bożego Narodzenia?
[…]
Dlatego, żeby podawać
sobie ręce. Dlatego, żeby
uśmiechać się do siebie.
Dlatego, żeby sobie
przebaczać.
ks. Jan Twardowski
Na nadchodzące święta Bożego Narodzenia,
kiedy w domu pachnie słodkim makowcem i piernikiem,
a choinka przyjaźnie migocze lampkami,
życzę Uczniom, Rodzicom i Pracownikom szkoły
wiary, co góry przenosi,
nadziei, która nie gaśnie,
miłości, która nie ocenia i trwa, bez względu na wszystko…
Najpiękniejszych Świąt Bożego Narodzenia,
przepełnionych radosnymi chwilami i spokojem.
A Nowego Roku pełnego miłych zaskoczeń i szczęścia, niech będzie spełnieniem nadziei i oczekiwań,
życzy Ewa Pawłowicz
Z inicjatywy Pań: Justyny Matwiejczyk i Pauliny Bałdygi zorganizowana została w naszej szkole akcja charytatywna "RAZEM NA ŚWIĘTA", której celem jest pomoc innym poprzez: zbiórki darów dla potrzebujących, pomoc seniorom w przedświątecznych porządkach, odwiedzanie chorych i samotnych osób, wręczanie kartek świątecznych (własnoręcznie wykonanych).
Konkurs plastyczny pt: "Złóż życzenia dla Polski - kartka pocztowa" skierowany był do dzieci od 3 do 10 lat.
Wyniki przedstawiają się następująco:
- w kategorii 3 - 4 lat - I miejsce – Julia Pawłowska,
- w kategorii 5 - 6 lat - I miejsce : Kamil Wierzchnicki, Julia Dudek, Mateusz Jadach, Zuzanna Pawłowska, Maja Koziatek, Feliks Gasperaniec, Emilia Cygan.
Każdy uczestnik wykazał się dużą pomysłowością i zaangażowaniem w wykonanie pracy, które zostały wyeksponowane na szkolnej tablicy. Wszystkie dzieci otrzymały dyplomy i nagrody rzeczowe.
Zwycięzcom serdecznie GRATULUJEMY !!!
EP i PB
Budynek szkoły otrzymał piękną dekorację świąteczną, którą wykonała Pani Justyna Matwiejczyk :))