Kodowanie czy programowanie jeszcze niedawno było zajęciem tylko dla wysoce wyspecjalizowanych programistów, którzy wydawali się magikami. We współczesnym świecie programowanie staje się jedną z niezbędnych umiejętności.
Nauki programowania i kodowania uczniowie z kl. I-III naszej szkoły uczyli się podczas zajęć, które miały miejsce 12 października 2022 r. Warsztaty służyły rozwijaniu logicznego myślenia, pobudzaniu kreatywności dzieci i niewątpliwie były wielką frajdą dla najmłodszych.
„Eksploratorzy wirtualnej rzeczywistości” to zajęcia zrealizowane w ramach corocznej inicjatywy Meet and Code. Organizatorem i realizatorem warsztatów było Stowarzyszenie Wielokierunkowej Pomocy Remedium z Mrągowa, które od wielu lat wspomaga szkołę w funkcji edukacyjnej.
B.O.
ruszyła kampania społeczna
W naszej szkole prowadzimy cykl zajęć edukacyjnych, wychowawczych, spotkań, imprez, projektów, konkursów w zakresie upowszechniania informacji dotyczących funkcjonowania osób z dysfunkcją wzorku.
Nasi uczniowie poznali, jak funkcjonują na co dzień ich niewidomi rówieśnicy. Byliśmy na wirtualnym spacerze w bydgoskim osrodku, obejrzelismy przedstawienie teatralne "Skrzydła motyla w wykonaniu uczniów niewidomych i słabowidzących.
Uczniowie z klas III, IV i V napsiali listy do uczniów z ośrodka w Bydgoszczy. Listy zostaną odczytane niewidomym uczniom.
Dzieci z klasy II i II wykonały trójwymiarowe plakaty konkursowe, przedstawiajace sportowców z ich atrybutami.
Marta Kulbacka
Równowaga psychiczna i dobre samopoczucie dzieci i dorosłych, są we współczesnym świecie ogromnie ważne. Aby ustrzec się chorób cywilizacyjnych i radzić sobie z trudnościami psychicznymi wywoływanymi przez czynniki np. takie jak pandemia czy konflikty zbrojne, warto dbać o zdrowe odżywianie i racjonalny odpoczynek.
W ramach edukacji prozdrowotnej we wrześniu w klasie III odbyły się warsztaty kulinarne pod nazwą „Plony z pola i ogrodu”. Uczniowie przynieśli dary jesieni ze swoich ogrodów, czyli warzywa i owoce. Podczas zajęć dzieci samodzielnie przygotowały z nich jesienne sałatki i surówki oraz kanapki.
Takie potrawy zapewnią odpowiednia dawkę witamin i mikroelementów niezbędnych, by mieć dobre samopoczucie i być zdrowym.
#laboratoriaprzyszlosci
B.O.
Warsztaty kulinarne
We wrześniu w klasie V przeprowadzono warsztaty kulinarne „Jesień na talerzu. Uczniowie przynieśli ze swoich ogrodów jesienne warzywa i owoce. Samodzielnie przygotowali z nich jesienne sałatki i surówki, kanapki, szaszłyki.
Potraw kojarzonych z jesienią jest sporo, my na warsztaty wybraliśmy takie, które powinny stać się stałym punktem w domowym, jesiennym jadłospisie. „Jesień na talerzu” to temat przewodni tego warsztatu kulinarnego. Dzieci przygotowały potrawy, które przyniosą im dawkę porządnej energii na jesienne dni.
Tematem przewodnim warsztatów była polska kuchnia i potrawy przygotowywane na bazie sezonowych (jesiennych produktów) polskich warzyw i owoców. Warsztaty miały na celu zarówno przekazanie uczniom w atrakcyjny i przystępny sposób wiedzy w zakresie zdrowego i racjonalnego żywienia jak również nauczenie ich przygotowywania posiłków w kuchni.
Marta Kulbacka
Bierzemy udział w projekcie "SZKOŁY PEŁNE TALENTÓW". Zachęćcie do włączenia się do projektu waszych rodziców, dziadków, sąsiadów, znajomych, rodzinę.
Wystarczy zrobić zakupy w Lidlu za minimum 50zł (w tym chociaż jeden owoc czy warzywo). Za zakupy dostaniecie TALENCIAKI. Przynosicie je do szkoły, wrzucacie do stojacych na parapecie skrzyneczek. Nasie wolontariusze rejestrują wszystkie wrzucone TALENCIAKI.
Na koniec akcji wymienimy je na nagrody dla naszej szkoły- sprzęt sportowy i elektroniczny.
Zachęcamy do włączenia się do naszego projektu, który trwa do 18 listopada.
21 września- mamy 371 talenciaków!
Dziękujemy za TALENCIAKI, mamy już 534!
Zbierajmy dalej, zostały jeszcze 2 miesiące.
Poniedziałek 3 października mamy już 702 talenciaki!!!
Marta Kulbacka
projekt wspieraja zdrowie psychiczne uczniów, uczy dbałości o relacje z rówieśnikami z innych szkół
Nasza szkoła bierze udział w projekcie "Wymiana pocztówkowa". Dzieci przynoszą pocztówkę z Mrągowa, w szkole ją adresujemy, piszemy życzenia i wysyłamy do szkół w całej Polsce. W zamian dostajemy pocztówki z różnych zakątków naszego kraju. Umieszczamy je na naszej pocztówkowej mapie Polski. Zachęcamy do zabawy wszystkich uczniów!
Marta Kulbacka
Bezpieczeństwo w drodze do i ze szkoły oraz prawidłowe poruszanie się po drogach to temat przewodni spotkania najmłodszych uczniów naszej szkoły z panią policjantką.
13 września 2022 r., dzieci z kl.0-III naszej szkoły, uczestniczyły w zajęciach praktycznych, podczas których mogły poćwiczyć prawidłowe korzystanie z przejść dla pieszych i rozpoznawanie sygnałów drogowych.
Uczniowie zapoznali się z zasadami poruszania się po drogach w mieście i na wsi (z chodnikiem dla pieszych oraz bez) oraz obejrzeli mundur policyjny.
B.O.
W dniu 7 września uczniowie klas IV i V wzięło udział w wojewódzkich zawodach sportowych pt. "Lekkoatletyczne Nadzieje Olimpijskie- Olsztyn 7.09.2022"
Uczestnicy zawodów:
Babkiewicz Bartosz
Kaliszewska Gabriela
Kwiatkowska Anastazja
Luma Mikołaj
Nikonowicz Jakub
Raj Lidia
Ropiak Tomasz
Bączek Oliwia
Chlubicka Lena
Fiertek Laura
Maksymiuk Natalia
Trottner Lena
Organizatorem zawodów był Warmińsko - Mazurski Związek Lekkiej Atletyki.
Celem zawodów była popularyzacja lekkiej atletyki wśród najmłodszych dzieci,
-promocja postaw patriotycznych oraz prospołecznych,
- promocja zdrowego i aktywnego stylu życia,
- wyrównywanie szans dzieci w dostępie do usystematyzowanej aktywności fizycznej oraz
- promocja sponsorów i partnerów projektu.
Sponsorami imprezy było Ministerstwo Sportu i Turystyki,
Ministerstwo Edukacji i Nauki, Fundacja Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych oraz Fundacja Lotto.
Zawody odbywały się w formule dwuboju atletycznego w kat. dziewczęta i chłopcy.
Wszyscy zawodnicy otrzymali pakiety startowe zawierające:
- numer startowy,
- okolicznościową koszulkę,
- dyplom uczestnictwa,
- posiłek,
- upominek sponsorów.
Nasi uczniowie dzielnie walczyli we wszystkich konkurencjach. Pomimo wysokich temperatur wytrwale czekali na swoją kolej do startu. Zawody sprawiły wszystkim wiele niezapomnianych wrażeń i emocji. Będziemy dalej walczyć i zdobywać coraz lepsze wyniki w sporcie.:)
Małgorzata Fil
Nowa galeria Pożegnanie klasy ósmej została dodana do albumu fotograficznego
25 czerwca pożegnaliśmy się również z uczniami klasy ósmej. Julia i Michał z klasy VII przeczytali list do starszych kolegów i przekazali im pamiątki.
Pani Dyrektor wraz z wychowawczynią klasy VIII uroczyście wręczyła wszystkim absolwentom świadectwa ukończenia Szkoły Podstawowej w Marcinkowie.
Ósmoklasiści, idźcie przez życie z takim samym zapałem i entuzjazmem, jaki czujecie w sercach teraz, kiedy odbieracie Wasze swiadectwa. Nie rezygnujcie z marzeń i planów. Pamietajcie, że każdy z Was ma ważną rolę do spełnienia.
Trzymamy za Was kciuki!
24 czerwca 2022 r. przy iście wakacyjnej pogodzie zakończyliśmy rok szkolny. Zebraliśmy się na placu apelowym przed szkołą. Pani Dyrektor wręczyła świadectwa z czerwonym paskiem uczniom, którzy uzyskali wysoką średnią ocen i wzorowe zachowanie.
Wyróżnieni to:
Klasa IV:
Lena Trottner 5,9
Lena Chlubicka 5,27
Natalia Maksymiuk 5,09
Oliwia Bączek 5,0
Michał Śledzik 5,2
KLasa V:
Rybacka Kinga 4,92
Orzołek Krzysztof 4,83
Symołon Damian 4,83
Olender Liwia 4,75
Bałdyga Amelia 4,75
Klasa VI:
Koziatek Amelia 4,92
Wieleba Melania 4,83
Lasek Wojciech 4,75
Klasa VII:
Szymańska Julia 5,23
Lasek Bartosz 4,93
Gratulujemy!!!
Po uroczystym apelu pożegnalismy się ze swoimi wychowawcami i nauczycielami w klasach.
Do zobazcenia po wakacjach!
15 czerwca klasy IV, V i VIII uczestniczyły w zabawie terenowej.
Podchody zorganizowali uczniowie klasy VIII. Zabawę rozpoczęliśmy na naszym nowym, szkolnym boisku. Zadanie przygotowane przez Mateusza, "nie kręć, że strzelisz" wywołało mnóstwo emocji. Należało wykonać 10 obrotów wokół piłki, leżącej na ziemi, a następnie strzelić karnego na pustą bramkę. W tym zadaniu zwyciężyła drużyna klasy IV (same dziewczynki)! Karny Natalki i Lenki był rewelacyjny!
Dalej poszliśmy strzałkami rysowanymi przez ósmoklasistów. Trafialiaśmy na kolejne zadania, robiliśmy wianki i bukiety z zebranych polnych kwiatów. Zadanie oceniał Alan i tu bezkonkurencyjna okazała się drużyna z klasy V!
Następne zadania polegały na ułożeniu okrzyku, wiersza na temat lata, czy piosenki o naszej szkole. Musieliśmy też zagrać na dzwonkach. Natalka, Patrycja, Laura i Hela z ósmej klasy oceniały nasze występy.
Szukaliśmy liści różnych drzew, szyszek, zrywaliśmy pokrzywy. Kacper, Patrycja i Natalia oceniali nasze zadania.
Musieliśmy zaplatać warkocze czas czy fotografować napotkane po drodze ptaki.
Hela przygotowała dla nas zadania matematyczne, a Maciek rebusy po angielsku.
Zadanie przygotowane przez Błażeja i Adriana polegało na zbieraniu śmieci przez całą trasę. Najcięższy worek uzbierali piątoklasiści!
Sporo emocji wzbudziło zadanie przygotowane przez Marcina i Darka "Jaka to melodia". Polegało na bezbłędnym i natychmiastowym odgadywaniu tytułów kolejnych fragmentów muzycznych.
Trasa prowadziła polnymi drogami, a wędrówkę zakończyliśmy przy ognisku przygotowanym przez tatę Krzysztofa z klasy V - dziękujemy!
Piekliśmy kiełbaski i pianki, pani Gosia grała na gitarze.
Pogoda była super, zapraszamy na fotorelację:)
2 czerwca uczniowie klas III, IV i V wczesnym rankiem wyjechali zwiedzać Toruń.
Pogoda nam dopisała i już o 9 rano zameldowaliśmy się w Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie.
W średniowiecznym skryptorium poznaliśmy historię materiałów piśmienniczych: papirusu i pergaminu. Samodzielnie próbowaliśmy pisać gęsim piórem. Zajęcia w dziale piśmienniczym pozwoliły na lepszą ocenę warsztatu ówczesnych skrybów. Uświadomiły również młodym ludziom jak niezwykle pracochłonnym zajęciem było wykonanie książki.
Spacer z przewodnikiem po torunńskiej starówce to była prawdziwa lekcja historii.
Odwiedziliśmy Dom Legend i Żywe Muzeum Piernika , gdzie samodzielnie przygotowaliśmy pyszne pierniczki.
Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wróciliśmy nocą do Marcinkowa.
To była bardzo ciekawa wycieczka. Nie nudziliśmy się ani przez chwilę.
W środę 1 czerwca 2022 r. obchodziliśmy w szkole Dzień Dziecka, które świętowaliśmy w ramach XXIV edycji Warmińsko – Mazurskich Dni Rodziny pod hasłem: RODZINA Z WARTOŚCIAMI TO SILNA RODZINA
Drugim wielkim świętem było otwarcie KOMPLEKSU SPORTOWEGO.
Od dzisiaj mamy do dyspozycji dwa piękne boiska do gry w piłkę nożną, siatkówkę i koszykówkę, a także bieżnię i skocznię do skoku w dal.
Deszczowa pogoda nie zepsuła nam dobrej zabawy. nasi uczniowie zaprezentowali bogaty program artystyczny, były gry, zabawy, konkursy, pyszne ciasta, ciepła herbatka i kawa, wata cukrowa i popcorn.
Bezcenna jak zawsze przy takich przedsięwzięciach okazała się współpraca lokalnych społeczności.
Współorganizatorzy wydarzenia: Wójt Gminy Mrągowo, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Mrągowie, Firma Wild Sp. z o.o., Rada Sołecka Wsi Marcinkowo, Koło Gospodyń Wiejskich w Marcinkowie i Bożem, Zespół Obsługi Szkół Gminy Mrągowo, Rodzice naszych uczniów, nauczyciele i pracownicy obsługi szkoły. Wszystkim osobom zaangażowanym w przebieg wydarzenia – serdecznie dziękuję.
Ewa Pawłowicz
Relacja video pod linkiem
Dnia 26 maja w naszym przedszkolu w grupie "Misie" obchodziliśmy Dzień Mamy i Taty. Dzieci mówiły wierszyki i zaśpiewały piosenkę. Z tej okazji zrobiły laurki, które zabrały do domu i wręczyły rodzicom
Społeczność naszej szkoły od maja 2022 r. uczestniczy w projekcie „eMOCje w GŁOWIE”, którego celem jest przybliżenie nam zagadnień związanych z profilaktyką zdrowia psychicznego oraz kształtowanie świadomości w zakresie zdrowia psychicznego młodych ludzi a także pokazanie jak je chronić i o nie dbać.
W każdej klasie uczniowie będą mieli zajęcia poświęcone tematyce ochrony zdrowia psychicznego :)
Czy wiecie, że:
Szacuje się, że ponad 600 tys. dzieci w Polsce potrzebuje specjalistycznej opieki psychologicznej lub psychiatrycznej.
Zachęcamy do zapoznania się z materiałami udostępnionymi prze UNICEF:
O zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży O zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży - YouTube
O zdrowiu psychicznym w wirtualnym świecie https://unicef.pl/co-robimy/aktualnosci/dla-mediow/5-sposobow-jak-dbac-o-zdrowie-psychiczne-w-wirtualnym-swiecie
Jak rozmawiać z nastolatkami o zdrowiu psychicznym
Jak dbać o zdrowie psychiczne swojego dziecka
B.O.
31 maja chłopcy z klasy VII i VIII wzięli udział w Gminnym Turnieju Piłki Nożnej w Szestnie. Rozegraliśmy trzy mecze 2 * 15 minut. Pogoda nam sprzyjała, chłopcy walczyli o każdą piłkę. Jak co roku rywalizacja pomiędzy drużynami była bardzo zaciekła i wyrównana, ale odbywała się w duchu „fair play”. Natomiast przybyłe na turniej rodziny, sympatycy drużyn oraz zaproszeni goście zadbali o kulturalny i aktywny doping.
W ogólnej klasyfikacji nasi chłopcy zajęli I miejsce i do szkoły wróciliśmy z pucharem.
Strzelcy bramek- Igor- 4 , Adrian- 4 , Kuba M.- 2 ,Mateusz- 3 , Michał P. - 2 , Alan- 2
Brawo dla naszych bramkarzy- Kacper i Michał- dobra robota! Brawo dla całej dwunastki!
Mamy nadzieje, że te nieoszlifowane piłkarskie diamenty dzisiaj, jutro będą błyszczeć na największych stadionach świata.
To były niezapomniane emocje!
Marta kulbacka
23 maja klasy"O" i II pojechały na wycieczkę do Nadleśnictwa Borowe. Uczestniczyliśmy w leśnej lekcji. Pani Natalia bardzo ciekawie opowiadała o lesie i jego mieszkańcach. Podczas spaceru poznawaliśmy las wszystkimi zmysłami. Rozpoznawaliśmy drzewa i krzewy leśne, warstwy lasu oraz mierzyliśmy obwody drzew. Poznaliśmy sekretne życie mrówek. Natknęliśmy się na tropy łosia. Na koniec nasz kolega Tome z II klasy pomógł pani rozpalić ognisko, na którym piekliśmy kiełbaski. To była super leśna lekcja!